REGULAMIN DOSTOSOWANIA WARUNKÓW ODBYWANIA STUDIÓW DO POTRZEB STUDENTÓW BĘDĄCYCH OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI LUB PRZEWLEKLE CHORYMI

Załącznik do Regulaminu studiów
w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1

1. Regulamin określa zasady dostosowania warunków realizacji procesu kształcenia w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi do potrzeb studentów będących osobami niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi.

2. Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:

1) Uniwersytet – Uniwersytet Medyczny w Łodzi;
2) student niepełnosprawny – osobę niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
3) student przewlekle chory – osobę przewlekle chorą, której stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem wystawionym przez lekarza prowadzącego (specjalistę w odpowiedniej dziedzinie medycyny), uniemożliwia uczestniczenie w trybie standardowym w realizacji procesu kształcenia;
4) SON – pracownika Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zatrudnionego na stanowisku specjalisty ds. osób niepełnosprawnych;
5) asystent studenta – osobę towarzyszącą studentowi niepełnosprawnemu lub przewlekle choremu podczas zajęć dydaktycznych.

3. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o studencie, rozumie się przez to studenta Uniwersytetu, będącego osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą.

§ 2

1. Student może złożyć udokumentowany wniosek do prodziekana właściwego do spraw studenckich, zwanego dalej „prodziekanem”, o udzielenie zgody na dostosowanie warunków uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych lub uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów do jego szczególnych potrzeb, wynikających ze stanu zdrowia, w szczególności poprzez zmianę:

1) formy uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych;
2) formy zapisu materiałów dydaktycznych i sporządzania notatek;
3) trybu uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów;
4) organizacji sesji egzaminacyjnej;
5) trybu odbywania studiów.

Komentarz

Nie jest to tzw. katalog zamknięty, także z innych powodów, które prodziekan uzna za uzasadnione, może dojść względem osoby niepełnosprawnej do zmiany warunków odbywania zajęć czy uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów.

2. Od rozstrzygnięć prodziekana wydawanych w sprawach, o których mowa w ust. 1, studentowi przysługuje odwołanie do Rektora.

3. Zmiany warunków realizacji procesu kształcenia, o których mowa w ust. 1, nie mogą powodować obniżenia wobec studenta wymagań związanych z realizacją programu studiów, w tym z uzyskaniem zakładanych efektów uczenia się.

Komentarz

Zmiana warunków realizacji procesu kształcenia może mieć wpływ na techniczną i organizacyjną stronę realizacji toku studiów a nie na merytoryczne ułatwienie osiągania efektów uczenia się.

4. Student, który otrzymał zgodę na dostosowanie warunków uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych lub uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów do jego szczególnych potrzeb, wynikających ze stanu zdrowia, zobowiązany jest poinformować o tym fakcie kierowników przedmiotów oraz prowadzących zajęcia oraz przedstawić dokument potwierdzający otrzymanie przedmiotowej zgody, w którym określono zakres dostosowania. 

§ 3

1. Wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1, student składa za pośrednictwem SON, wraz z wypełnionym kwestionariuszem rejestracyjnym (załącznik nr 1 do Regulaminu) oraz orzeczeniem lub zaświadczeniem potwierdzającym zależność pomiędzy stanem zdrowia a trudnościami występującymi w realizacji procesu kształcenia, wystawionym przez:

1) Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (lub inny właściwy) – w przypadku orzeczenia określającego stopień niepełnosprawności studenta;
2) lekarza prowadzącego (specjalistę w odpowiedniej dziedzinie medycyny) – w przypadku zaświadczenia potwierdzającego przewlekłą chorobę studenta;

2. Wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 1, wymaga zaopiniowania przez SON.

Komentarz

W uniwersytecie Medycznym w Łodzi Specjalistą ds. Osób Niepełnosprawnych (SON) jest mgr Maria Religa

3. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, musi być wystawione nie wcześniej niż na 90 dni przed złożeniem do SON.

4. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek SON, student może być zobowiązany do dostarczenia zaktualizowanego zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.

Przykład

Gdy jednostka chorobowa, na którą student powołuje się we wniosku wymaga weryfikacji w innym okresie czasu, w celu sprawdzenia jej zasadności faktycznego występowania oraz realnego związku i wpływu na trudności związane z procesem dydaktycznym.

Rozdział 2
Zmiana formy uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych

§ 4

1. Student, który posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, może zostać zwolniony przez kierownika przedmiotu z odbywania zajęć, gdy uczestnictwo w tych zajęciach nie jest możliwe z powodu utrudnień związanych z dostaniem się do budynku, w którym się odbywają. 

Przykład

Gdy student porusza się na wózku, zajęcia zaplanowano na wyższej kondygnacji, a w budynku nie ma windy i nie ma możliwości przeprowadzenia zajęć w innej, pozbawionej barier lokalizacji.

2. W sytuacji, o której mowa w ust. 1, student jest zobowiązany do ustalenia z kierownikiem przedmiotu indywidualnej formy zaliczenia przedmiotu.

3. W przypadku braku możliwości uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych z wychowania fizycznego student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zamianę tych zajęć na inne zajęcia dydaktyczne.

Przykład

Jedne z zajęć fakultatywnych student zamienia na inne, które jest zdolny zrealizować.

4. Student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych wraz z asystentem lub z odpowiednio wyszkolonym i oznaczonym psem asystującym.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, asystent studenta zobowiązany jest do podpisania deklaracji o ochronie praw autorskich i nieudostępnianiu osobom trzecim materiałów zarejestrowanych podczas zajęć dydaktycznych (załącznik nr 2 do Regulaminu).

6. O zmianach, o których mowa w ust. 1 i 2, kierownicy przedmiotów informowani są przez SON nie później niż na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem zajęć.

7. Student może złożyć wniosek o uzyskanie zgody na używanie przez prowadzących zajęcia w trakcie zajęć dydaktycznych systemu wspomagającego słyszenie.

8. Po uzyskaniu zgody, o której mowa w ust. 7, prowadzący zajęcia zobowiązany jest do używania urządzenia pozwalającego mówić do specjalnego mikrofonu, który za pomocą bezprzewodowej transmisji wysyła sygnał do odbiornika FM podłączonego do aparatu słuchowego studenta.

Rozdział 3
Zmiana formy zapisu materiałów dydaktycznych i sporządzania notatek

§ 5

1. Jeżeli stan zdrowia uniemożliwia studentowi korzystanie z materiałów dydaktycznych udostępnianych przez prowadzącego zajęcia, student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na ich utrwalenie w jednej z alternatywnych form zapisu:

1) dokumentu zapisanego za pomocą alfabetu Braille’a;
2) dokumentu wydrukowanego powiększoną czcionką;
3) dokumentu elektronicznego;
4) nagrania audio.

Komentarz

Za faktyczne zorganizowanie materiałów dydaktycznych w zmienionej formie odpowiada Specjalista ds. Osób Niepełnosprawnych po tym jak prodziekan wyrazi na to zgodę.

2. W przypadku wydania zgody na utrwalenie materiałów dydaktycznych w jednej z alternatywnych form zapisu, o których mowa w ust. 1, SON występuje do prowadzącego zajęcia o niezwłoczne przekazanie materiałów dydaktycznych.

3. Za przygotowanie materiałów dydaktycznych w alternatywnych formach zapisu, o których mowa w ust. 1, odpowiada SON.

4. W przypadku braku możliwości samodzielnego sporządzania notatek student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na używanie podczas zajęć dydaktycznych urządzeń technicznych rejestrujących dźwięk lub dźwięk i obraz.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, student zobowiązany jest do podpisania deklaracji o ochronie praw autorskich i wykorzystaniu zarejestrowanych materiałów wyłącznie na użytek prywatny (załącznik nr 3 do Regulaminu).

Rozdział 4
Zmiana trybu uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów

§ 6

1. Student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na:

1) zmianę formy egzaminu lub zaliczenia;

Przykład

Np. z formy ustnej na pisemną i odwrotnie

2) przedłużenie czasu trwania zaliczenia lub egzaminu;

3) przygotowanie materiałów egzaminacyjnych w jednej z alternatywnych form zapisu, o których mowa w § 5 ust. 1;

Przykład

Np. sporządzonych w formie alfabetu Brila czy z wykorzystaniem powiększonej czcionki.

4) używanie podczas egzaminu lub zaliczenia urządzeń technicznych w szczególności: oprogramowania udźwiękawiającego, urządzeń brajlowskich, klawiatury alternatywnej, elektronicznej lupy powiększającej.

2. W przypadku wyrażenia zgody na przygotowanie materiałów egzaminacyjnych w jednej z alternatywnych form zapisu, o których mowa w § 5 ust. 1, SON występuje do egzaminatora o przekazanie materiałów egzaminacyjnych nie później niż na 10 dni roboczych przed egzaminem.

3. Za przygotowanie materiałów egzaminacyjnych w alternatywnych formach zapisu oraz za ich właściwe zabezpieczenie podczas procesu przetwarzania odpowiada SON.

4. W przypadku używania przez studenta podczas egzaminu lub zaliczenia urządzeń technicznych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, SON, po otrzymaniu od egzaminatora pracy egzaminacyjnej lub zaliczeniowej, zapisanej w formie alternatywnej, utrwala ją w formie drukowanej, a następnie przekazuje egzaminatorowi.

Rozdział 5
Zmiana organizacji sesji egzaminacyjnej

§ 7

1. Student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na:

1) zmianę terminów zaliczeń i egzaminów – na zasadach określonych w Regulaminie studiów w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi;
2) przedłużenie terminu zaliczenia przedmiotu lub terminu sesji egzaminacyjnej, z tym że przedłużenie to nie może przekraczać 60 dni, liczonych od ostatniego dnia sesji poprawkowej.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, student zobowiązany jest złożyć do SON nie później niż w ostatnim dniu tej sesji lub w dniu następnym, gdyby na ten dzień przypadał dzień wolny.

Rozdział 6
Zmiana trybu odbywania studiów

§ 8

Student może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na odbywanie studiów w danym semestrze lub roku akademickim w trybie indywidualnej organizacji studiów, tj. według indywidualnie ustalonych terminów zajęć, zaliczeń i egzaminów, na zasadach określonych w Regulaminie studiów w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Przykład

Niepełnosprawność studenta jest jednym z powodów udzielenia zgody na odbywanie zajęć w ramach Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS).

Rozdział 7
Przepisy końcowe

§ 9

1. Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1, § 3 ust. 1 i 4, gromadzone i przechowywane są przez SON przez okres dwóch lat, licząc od dnia ukończenia studiów przez studenta, a po upływie tego okresu przekazywane do Archiwum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zgodnie z procedurą określoną w odrębnych przepisach.

2. SON odpowiada za zabezpieczenie dokumentów oraz zawartych w nich danych osobowych w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych, ich zniszczenie lub nielegalne ujawnienie.