DZIAŁ VIII – URLOP OD ZAJĘĆ

§ 51

1. Prodziekan, na udokumentowany wniosek studenta, może wyrazić zgodę na udzielenie urlopu od zajęć, zwanego dalej „urlopem", w przypadku:

1) długotrwałej choroby;

Komenatrz

Choroba studenta musi zostać potwierdzona właściwym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza oraz odpowiednią dokumentacją medyczną potwierdzającą stan zdrowia studenta.

2) innych ważnych okoliczności lub zdarzeń losowych.

Przykład

  • – choroba najbliższego członka rodziny;
  • – wyjazd naukowy;
  • – trudności finansowe w przypadku studiowania w trybie niestacjonarnym;
  • – inne ważne powody, które zostały uznane przez właściwego prodziekana ds. studenckich.

2. Na podstawie udokumentowanego wniosku prodziekan udziela urlopu:

1) studentce w ciąży na okres do dnia urodzenia dziecka,

Komentarz

W przypadku urlopu ciążowego studentka wskazuje planowany termin porodu jako datę zakończenia urlopu (urlop faktycznie kończy się w momencie faktycznego urodzenia dziecka);

Komentarz

Każdy wniosek złożony przez studentkę w ciąży o udzielnie urlopu musi zostać rozpatrzony pozytywnie. 

Udzielenie urlopu z powodu ciąży ma charakter obowiązkowy – przepisy ustawy PSWiN. Może się zdarzyć, że urlop będzie udzielony wstecznie.

2) studentce albo studentowi będącemu rodzicem na okres do jednego roku

 – z tym że jeżeli koniec urlopu przypada w trakcie semestru, urlop może być przedłużony do końca tego semestru.

Komentarz

Każdy wniosek złożony przez studentkę lub studenta będącego rodzicem musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Tzw. udzielenie urlopu rodzicielskiego ma charakter obowiązkowy. Urlop udzielany jest na rok. 

O udzielenie urlopu można się ubiegać w ciągu roku od urodzenia dziecka. Gdy koniec urlopu upływa w trakcie semestru, prodziekan już na etapie udzielania zgody wyznacza go do końca okresu, który umożliwi kontynuację rozpoczętego przed urlopem cyklu kształcenia. Po upływie roku urlop rodzicielski staje się urlopem dziekańskim nadawanym z urzędu, tak jak np. w przypadku oczekiwania na powtarzanie semestru.

3. O udzielenie urlopu ma prawo ubiegać się student, który zaliczył co najmniej: 

1) pierwszy rok studiów – w przypadku jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia;
2) pierwszy semestr – w przypadku studiów drugiego stopnia

4. Wymagania określone w ust. 3 nie dotyczą studentów ubiegających się o urlop w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2. 

Komentarz

Wyjątek dotyczy urlopu:

  • – zdrowotnego,
  • – w przypadku ciąży,
  • – urlopu „rodzicielskiego" po urodzeniu dziecka.

5. Student odbywający kształcenie na kierunku lekarskim MON może otrzymać urlop, o którym mowa w ust. 1, po wyrażeniu zgody przez Akademię Wojsk Lądowych.

6. Wniosek o udzielenie urlopu od zajęć student może złożyć w przypadku:

1) zaistnienia przyczyny, o której mowa w ust. 1 i ust. 2 pkt 1;
2) zaistnienia przyczyny, o której mowa w ust. 2 pkt 2 – w okresie jednego roku od dnia urodzenia się dziecka.

7. We wniosku o udzielenie urlopu student określa planowany termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu.

8. Do wniosku o udzielnie urlopu z powodu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, student zobowiązany jest dołączyć akt urodzenia dziecka. 

9. W przypadku wątpliwości co do udzielenia urlopu z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1, prodziekan może powołać komisję złożoną z lekarzy – nauczycieli akademickich Uniwersytetu, w celu zasięgnięcia jej opinii.

Komentarz

W przypadku wątpliwości związanych z treścią zaświadczenia lekarskiego czy innej dokumentacji medycznej na podstawie, której student uzasadnia swój wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego, prodziekan może skierować i zasięgnąć opinii komisji. 

10. Po zakończeniu urlopu od zajęć udzielonego z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1:

1) student może być dopuszczony do uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego o możliwości kontynuowania nauki.

2) w razie wątpliwości co do stanu zdrowia studenta prodziekan może powołać komisję, o której mowa w ust. 8, w celu wydania opinii o możliwości kontynuowania nauki przez studenta.

Komentarz

Student musi okazać zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do kontynuowania kształcenia. 

Komentarz

Jest to sytuacja analogiczna do wątpliwości związanych z udzieleniem urlopu. Tym razem prodziekan posiada narzędzia umożliwiające weryfikację zdolności studenta do powrotu na uczelnię. 

Gdy zaświadczenie, o którym mowa w ust. 6 w opinii prodziekana nie jest wystarczające, może powołać on komisję w celu oceny stanu zdrowia studenta. 

11. Po powrocie z urlopu student studiuje według programu studiów obowiązującego dla cyklu kształcenia, w ramach którego będzie kontynuował studia. Prodziekan ustala na piśmie różnice programowe, o ile wystąpią, oraz terminy ich uzupełnienia. Warunki i tryb wnoszenia opłat za uzupełnianie różnic programowych określa Rektor.

Komentarz

Po powrocie z urlopu student kontynuuje kształcenie w ramach bieżąco realizowanego programu studiów, a nie tego który realizował przed urlopem (z ewentualnym wyrównaniem różnic programowych).

Przykład

Dotyczy kierunku farmacja.

Studentowi po obronie pracy dyplomowej udzielono urlopu.

Po powrocie z urlopu na 11 semestr w celu odbycia stażu, student nie odrabia różnic programowych.

Różnice są do odrobienia jeśli przerwa spowodowana urlopem nastąpiła przed obroną pracy dyplomowej. 

12. Student, któremu udzielono urlopu w trakcie trwania sesji egzaminacyjnej, po zakończeniu urlopu przystępuje do zaliczeń i egzaminów w terminach, które nie zostały wykorzystane przed udzieleniem urlopu.

13. W przypadku niezaliczenia przedmiotu realizowanego w ramach uzupełniania różnic programowych stosuje się przepisy § 27 i 28.

§ 52

1. Student może otrzymać urlop tylko raz w okresie studiów, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach prodziekan może udzielić zgody na kolejny urlop.

3. Zasady określonej w ust. 1 nie stosuje się do urlopu udzielonego w trybie, o którym mowa w ust. 12, 13 i w § 51 ust. 2.

Przykład

Wyjątki dotyczą urlopu:

  • – udzielanego  w przypadku ciąży
  • – „rodzicielskiego" udzielanego studentowi po urodzeniu dziecka
  • – udzielanego w związku z powtarzaniem semestru
  • – udzielanego w związku z zawieszeniem w prawach studenta

4. Urlopu udziela się na semestr lub rok akademicki; urlop od zajęć kończy się w ostatnim dniu semestru.

Komentarz

W przypadku gdy urlop kończy się w trakcie semestru, prodziekan udziela urlopu z urzędu do zakończenia semestru.

5. Urlopu udziela się nie wcześniej niż od dnia złożenia przez studenta wniosku o udzielenie urlopu.

6. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach prodziekan, na udokumentowany wniosek studenta, może wyrazić zgodę na udzielenie urlopu z pominięciem zasady, o której mowa w ust. 5.

Komentarz

W szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz w związku z trudną i indywidualną sytuacją studenta, prodziekan może udzielić zgody na tzw. urlop wsteczny tj. udzielany z dniem wcześniejszym niż dzień złożenia wniosku przez studenta.

7. Udzielenie urlopu może spowodować przedłużenie, o czas trwania urlopu, terminu ukończenia studiów przewidzianego w planie studiów.

8. Udzielenie urlopu potwierdza się wpisem do ESOS, a decyzję o przyznaniu urlopu przechowuje się w teczce akt osobowych studenta.

9. W czasie korzystania z urlopu student zachowuje prawa studenta, z zastrzeżeniem ust. 10.

10. Warunki zachowania przez studenta korzystającego z urlopu prawa do pomocy materialnej określają odrębne przepisy.

11. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek studenta przebywającego na urlopie z przyczyn, o których mowa w § 51 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, prodziekan może udzielić zgody na uczestniczenie studenta w zajęciach dydaktycznych z wybranych przedmiotów, z uwzględnieniem zasad dotyczących studiowania w trybie awansu, o których mowa § 29 ust. 2-6. W przypadku niezaliczenia przedmiotów stosuje się odpowiednio przepisy, o których mowa w § 29 ust. 7-9.

Komentarz

1. Dotyczy to wszystkich przypadków udzielenia urlopu od zajęć, oprócz urlopu zdrowotnego, tj. urlopu udzielonego z powodu innych ważnych okoliczności lub zdarzeń losowych, ciąży, w związku z narodzinami dziecka.

2. Na urlopie zdrowotnym student nie może uczestniczyć w zajęciach.

12. Prodziekan kieruje studenta na urlop w związku z udzieleniem zgody na ponowny wpis na ten sam semestr (powtarzanie semestru) w kolejnym roku akademickim – do czasu rozpoczęcia tego semestru.

Przykład

Np. gdy student nie zaliczy zimowego semestru i otrzyma zgodę na jego powtórzenie w nadchodzącym letnim semestrze otrzyma urlop, który umożliwi „przeczekanie" do momentu, w którym będzie mógł zrealizować powtarzanie semestru.

Komentarz

Jest to urlop udzielany z urzędu, nie wymaga wniosku studenta. 

13. Prodziekan kieruje studenta na urlop, gdy okres zawieszenia w prawach studenta upływa przed rozpoczęciem semestru, na którym student będzie kontynuować kształcenie. 

Komentarz

Gdy okres zawieszenia w prawach studenta dobiegnie końca, w trakcie danego semestru, prodziekan z urzędu udziela urlopu studentowi do końca tego semestru.

Udzielenie urlopu ma na celu zapełnienie swego rodzaju luki. Z rozpoczęciem kolejnego „pełnego semestru" student będzie kontynuował kształcenie. 

§ 53

1. Prodziekan może udzielić zgody na krótkoterminowy urlop od zajęć w związku z wyjazdem krajowym lub zagranicznym studenta, organizowanym przez Uniwersytet, samorząd studencki, organizację studencką lub studenckie koło naukowe. Rada dydaktyczna kierunku określa okres, na jaki może być udzielony krótkoterminowy urlop. 

Komentarz

Krótkoterminowy urlop naukowy ma na celu umożliwienie studentowi pogodzenie obowiązków wynikających z realizacji toku studiów oraz pracy naukowej.

2. Zasady dotyczące studenckiego urlopu naukowego, przysługującego studentowi odbywającemu studia w trybie ITS, określone są w zarządzeniu Rektora w sprawie ITS określa załącznik nr 2 do Regulaminu.