DZIAŁ V – UKOŃCZENIE STUDIÓW

Rozdział 1
Warunki ukończenia studiów

§ 33

1. Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest:

1) uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów, którym przypisano co najmniej:
a) 180 punktów ECTS – w przypadku studiów pierwszego stopnia,
b) 90 punktów ECTS – w przypadku studiów drugiego stopnia,
c) 300 punktów ECTS – w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 10 semestrów,
d) 360 punktów ECTS – w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 11 albo 12 semestrów

− chyba że standardy kształcenia stanowią inaczej;

Komentarz

Przepis określa minimalna liczbę pkt ECTS programu studiów danego kierunku. Oznacza to, że program może wskazywać większą ilość pkt. ECTS. 

Nie ma określonej liczby punktów. Większa liczba punktów wiąże się z większa liczbą godzin – 1 ECTS=25 godzin

Przykład

11 semestrów – kierunek farmacja

12 semestrów – kierunek lekarski

2) złożenie egzaminu dyplomowego – o ile przewiduje to program studiów;

Komentarz

1. Programy studiów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego nie przewidują złożenia i obrony pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego.

2. „Złożenie egzaminu dyplomowego" – sformułowanie z Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, pod którym najczęściej rozumie się obronę pracy dyplomowej (zdanie egzaminu dyplomowego, gdy student nie musi pisać pracy).

3) pozytywna ocena pracy dyplomowej – w przypadku studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich, a w przypadku studiów pierwszego stopnia – o ile przewiduje to program studiów.

Komentarz

Na studiach I stopnia program studiów może nie przewidywać konieczności pisania pracy licencjackiej. W takim przypadku studenci, by ukończyć studia muszą uzyskać odpowiednią liczbę punktów ECTS i złożyć egzamin dyplomowy. 

2. Datą ukończenia studiów jest:

1) w przypadku kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego – data złożenia ostatniego wymaganego programem studiów egzaminu, z tym że za datę złożenia egzaminu przyjmuje się dzień ogłoszenia wyników z tego egzaminu;

Komentarz

Z uwagi na art 431 ust. 1 pkt. 3 PSWiN, (nałożenie kary finansowej (5000 zł) przez Ministra, z powodu niewydania dyplomu ukończenia studiów w terminie 30 dni) konieczne było szczegółowe doprecyzowanie daty ukończenia studiów dla kierunku lekarskiego i kierunku lekarsko-dentystycznego, które nie kończą się egzaminem i pracą dyplomową.

Przykład


Ogłoszenie może mieć formę:

  • – ustnego lub pisemnego (publikacja w gablocie informacyjnej) ogłoszenia dokonanego przez wykładowcę,
  • – wpisania ocen do elektronicznego systemu Wirtualna Uczelnia.

2) w przypadku kierunków farmacja oraz jednolitych studiów magisterskich prowadzonych na kierunku fizjoterapia – data zaliczenia ostatniej wymaganej programem studiów praktyki, z tym że za datę zaliczenia praktyki przyjmuje się datę dokonania wpisu w dzienniczku praktyk;

3) w przypadku pozostałych kierunków – data złożenia egzaminu dyplomowego.

Komentarz


Chodzi o dzień obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej, nie złożenia pracy dyplomowej w dziekanacie.

3. Praktykę zawodową na kierunku farmacja, o której mowa w ust. 2 pkt 2, student rozpoczyna po złożeniu pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego, jednak nie później niż z dniem 1 października.

§ 34

1. Studenci ostatniego roku studiów kierunku farmacja zobowiązani są uzyskać zaliczenia i złożyć egzaminy, wymagane do zaliczenia semestru studiów poprzedzającego ostatnią przewidzianą w planie studiów praktykę zawodową, w terminie do 31 sierpnia.

Komentarz


Na kierunku studiów farmacja po realizacji toku studiów student zobowiązany jest do złożenia i obrony pracy dyplomowej. Dopiero później bierze udział w obowiązkowej semestralnej praktyce zawodowej, ukończenie której warunkuje uzyskanie statusu absolwenta i otrzymanie dyplomu.

2. Studenci ostatniego roku studiów kierunku fizjoterapia zobowiązani są uzyskać zaliczenia, złożyć egzaminy oraz odbyć praktykę zawodową, wymagane do zaliczenia ostatniego semestru studiów, w terminie do 30 września 31 sierpnia.

3. Studenci ostatniego roku studiów pozostałych kierunków zobowiązani są uzyskać zaliczenia i złożyć egzaminy, wymagane do zaliczenia ostatniego semestru studiów, w terminie do 30 września.

4. W uzasadnionych przypadkach rada dydaktyczna kierunku może określić inne terminy uzyskania zaliczeń i złożenia egzaminów, o których mowa w ust. 1 i 2.

5. W uzasadnionych przypadkach może zostać udzielona zgoda na przedłużenie terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, jednak nie dłużej niż o 2 miesiące.

Rozdział 2
Praca dyplomowa

§ 35

1. Terminy składania pracy dyplomowej określa rada dydaktyczna kierunku, uwzględniając czas niezbędny do sprawdzenia pracy z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, współpracującego z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych.

Komentarz


Każda praca licencjacka i magisterska musi zostać sprawdzona z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA).

2. Zasady sprawdzania prac dyplomowych za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego określa Rektor.

Komentarz

Zarządzenie nr 17/2019 z dnia 19 marca 2019 r. Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w sprawie Procedury antyplagiatowej do oceny prac dyplomowych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Zarządzenie nr 48/2019 z dnia 8 lipca 2019 r. Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w sprawie zmiany zarządzenia nr 17/2019 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie Procedury antyplagiatowej do oceny prac dyplomowych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Zarządzenie nr 37/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 r. Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w sprawie zmiany zarządzenia nr 17/2019 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie Procedury antyplagiatowej do oceny prac dyplomowych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Zarządzenie nr 23/2022 z dnia 15 marca 2022 r. Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zmieniające zarządzenie nr 17/2019 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie Procedury antyplagiatowej do oceny prac dyplomowych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz w sprawie wprowadzenia tekstu jednolitego zarządzenia

[ https://bip.umed.pl/sites/legal-acts/legalActs/Zarz%C4%85dzenia%20Rektora/Zarz%C4%85dzenie_2019_017.pdf

https://bip.umed.pl/sites/legal-acts/legalActs/Zarz%C4%85dzenia%20Rektora/Zarz%C4%85dzenie_2019_48.pdf

https://bip.umed.pl/sites/legal-acts/legalActs/Zarz%C4%85dzenia%20Rektora/Zarz%C4%85dzenie_2020_037.pdf

https://bip.umed.pl/sites/legal-acts/legalActs/Zarz%C4%85dzenia%20Rektora/Zarz%C4%85dzenie_2022_023.pdf ]

3. Złożenie pracy dyplomowej, o ile jest wymagane, może nastąpić po uzyskaniu wszystkich zaliczeń i egzaminów przewidzianych w programie studiów.

Komentarz

1. Za złożenie (fizyczne) pracy dyplomowej do Dziekanatu nie mogą być przyznane punkty ECTS.

2. Punkty ECTS mogą być przyznawane za uczestniczenie w seminarium dyplomowym, w ramach którego konieczne jest zatwierdzenie pracy dyplomowej przez promotora.

3. Jeżeli student zaliczył wszystkie egzaminy, ale nie uzyskał zaliczenia seminarium dyplomowego (tj. brak złożenia pracy do promotora i brak jego akceptacji), to nie zaliczył semestru i może otrzymać zgodę na:

– warunek miesięczny, lub

– powtarzanie semestru (z ew. wyznaczeniem różnic programowych).

4. Jeżeli rada dydaktyczna kierunku nie zadecyduje inaczej, student zobowiązany jest złożyć pracę dyplomową w następującym terminie:

1) na kierunku farmacja – do 31 sierpnia;
2) na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych na kierunku fizjoterapia – do 28 lutego;
3) na pozostałych kierunkach – do 30 września.

5. Prodziekan, na wniosek studenta zaopiniowany przez promotora, może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej, o którym mowa w ust. 1 i 4, o okres nie dłuższy niż 3 miesiące, w przypadku:

1) długotrwałej choroby studenta, potwierdzonej oryginałem zaświadczenia lekarskiego;

Komentarz


W tej sytuacji długotrwała choroba nie oznacza okresu tygodnia czy dwóch. Zaświadczenie lekarskie musi obejmować okres realnie uniemożliwiający studentowi przygotowanie pracy dyplomowej w wyznaczonym terminie.

Są to także przesłanki uzasadniające ubieganie się o przyznanie urlopu zdrowotnego, gdyby długotrwałość choroby wykraczała poza okres 3 miesięcznego przedłużenia terminu na złożenie pracy dyplomowej.

2) braku możliwości wykonania pracy dyplomowej w wymaganym terminie z przyczyn niezależnych od studenta.

Przykład


Przyczynami niezależnymi od studenta mogą być:

  • – długotrwała nieobecność promotora;
    – brak weryfikacji pracy przez promotora, co uniemożliwia jej dalsze przygotowywanie przez studenta;
    – techniczne problemy związane z np. realizacją badań do pracy;
    – zmiana promotora, o której mowa w § 37 ust. 3 i 4.

6. Rada dydaktyczna kierunku może powołać wydziałową komisję do spraw prac dyplomowych, w której skład wchodzi, jako przewodniczący, prodziekan właściwy do spraw dydaktyki.

7. Do zadań komisji, o której mowa w ust. 6, należy przedstawianie radzie dydaktycznej kierunku do zatwierdzenia:
1) zasad przygotowywania prac dyplomowych;
2) tematów prac dyplomowych zgłoszonych przez studentów.

§ 36

1. Student zobowiązany jest złożyć w dziekanacie pracę dyplomową w wersji papierowej i elektronicznej.

Komentarz

Forma papierowa:

  • – oprawiona praca podpisana przez promotora;
    – płyta cd, na której zapisana została praca dyplomowa w formacie nieedytowalnym PDF oraz edytowalnym pliku tekstowym w formacie doc, docx, odt, sxw lub rtf.
 
 
 
 
 

2. Praca dyplomowa może być przygotowana w języku obcym – na zasadach określonych przez radę dydaktyczną kierunku lub powołaną przez tę radę komisję do spraw prac dyplomowych.

§ 37

1. Pracę dyplomową w przypadku studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich student wykonuje pod kierunkiem promotora – nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień doktora.

2. W uzasadnionych przypadkach na studiach pierwszego stopnia promotorem pracy licencjackiej może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej tytuł zawodowy magistra. Szczegółowe wymagania, z uwagi na specyfikę kierunku, określa rada dydaktyczna kierunku. 

3. W przypadku dłuższej nieobecności promotora, która mogłaby spowodować opóźnienie złożenia pracy dyplomowej, prodziekan zobowiązany jest do wyznaczenia nauczyciela akademickiego, który przejmie obowiązki promotora.

Komentarz


Jest to sytuacja uzasadniająca przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej przez studenta.

4. Zmiana promotora w okresie ostatnich 6 miesięcy przed terminem ukończenia studiów może stanowić podstawę do przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej, jednak nie więcej niż o 3 miesiące.

5. W uzasadnionym przypadku, w okresie poprzedzającym ustalenie i zatwierdzenie tematu pracy dyplomowej przez radę dydaktyczną kierunku, student może złożyć wniosek do prodziekana o zmianę dotychczasowego promotora pracy dyplomowej, wraz z uzasadnieniem powodów zmiany. Zmiana promotora w okresie późniejszym jest możliwa jedynie w przypadku wyrażenia zgody przez dotychczasowego promotora oraz przez nowo wybranego promotora. Zmiana promotora nie może mieć wpływu na termin złożenia pracy dyplomowej.

Komentarz

Przedmiotowa zmiana tematu pracy, a zarazem promotora odbywa się w okresie, który nie uzasadnia przedłużenia terminu na złożenie pracy dyplomowej.

§ 38

Zasady przygotowywania i oceny prac dyplomowych określa Rektor.

Komentarz

 
 
 
 
 

Rozdział 3
Egzamin dyplomowy

§ 39

1. Egzamin dyplomowy odbywa się nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia pracy dyplomowej.

2. W uzasadnionych przypadkach może być wyznaczony inny niż określony w ust. 1 termin egzaminu dyplomowego.

Przykład


Np. choroba promotora, recenzenta, członka komisji.

§ 40

1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest:

1) zaliczenie wszystkich przedmiotów i praktyk zawodowych przewidzianych w programie studiów, z wyłączeniem ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki zawodowej lub stażu, jeżeli plan studiów przewiduje ich zaliczenie po złożeniu egzaminu dyplomowego;

2) pozytywna ocena pracy dyplomowej – w przypadku studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich, a w przypadku studiów pierwszego stopnia, o ile przewiduje to program studiów.

2. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym lub pisemnym; może być także przeprowadzony w formie mieszanej.

3. Zasady i tryb przeprowadzania egzaminu dyplomowego oraz zakres wiedzy obowiązujący na egzaminie dyplomowym określa rada dydaktyczna kierunku.

4. Egzamin dyplomowy odbywa się w języku, w którym prowadzone jest kształcenie na danym kierunku.

5. Egzamin dyplomowy może być przeprowadzony w języku obcym – na zasadach określonych przez radę dydaktyczną kierunku.

6. Podczas egzaminu dyplomowego student powinien wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie dyscypliny, której dotyczy praca dyplomowa, a w szczególności znajomością tematyki i metodyki pracy.

7. Wynik egzaminu dyplomowego określa się w skali ocen, o której mowa w § 31 ust. 1.

Komentarz


Oceny w skali od „2" do „5"

§ 41

1. Student, który nie przystąpił do egzaminu dyplomowego w wyznaczonym terminie, zobowiązany jest przedstawić, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia ustąpienia okoliczności będących przyczyną nieobecności, oryginał zaświadczenia lekarskiego lub – w uzasadnionych przypadkach – inne pisemne usprawiedliwienie.

Przykład


Np. 5 dni roboczych od dnia wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Przykład


Jeżeli student uległ wypadkowi i przebywał w szpitalu, co spowodowało, że nie mógł przedstawić zwolnienia lekarskiego w terminie 5 dni roboczych i usprawiedliwić swojej nieobecności, to od momentu wyjścia ze szpitala w terminie 5 dni roboczych dostarcza zwolnienie i występuje z wnioskiem o przywrócenie terminu zdawania egzaminu dyplomowego.

Przykład


Student uległ wypadkowi, złamane dwie nogi, nie pojawił się na egzaminie. Niezwłocznie, nawet po upływie wskazanego terminu 5 dni roboczych na dostarczenie usprawiedliwienia, zobowiązany jest dostarczyć zwolnienie lekarskie oraz w przypadku dłuższej niedyspozycji, złożyć wniosek o urlop zdrowotny.

2. W przypadku przedstawienia przez studenta zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 1, lub w przypadku uznania przedstawionego przez niego innego pisemnego usprawiedliwienia za wystarczające, prodziekan wyznacza ponownie termin egzaminu dyplomowego.

3. W przypadku nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia przez studenta do egzaminu dyplomowego w pierwszym wyznaczonym terminie lub w przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej, prodziekan wyznacza drugi termin egzaminu dyplomowego, który jest terminem ostatecznym.

Komentarz


1. Gdy student po raz kolejny nie stawi się na terminie obrony w sposób nieusprawiedliwiony, nie ma możliwości obrony pracy dyplomowej, co będzie skutkować obligatoryjnym skreśleniem z listy studentów.

2. Po skreśleniu student może się reaktywować, jeżeli jeszcze nie wykorzystał tej możliwości. Uwaga: nie można reaktywować studenta tylko „na obronę".

4. Egzamin dyplomowy w drugim terminie może odbyć się nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca i nie później niż po upływie dwóch miesięcy od daty pierwszego terminu egzaminu dyplomowego.

§ 42

1. Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją egzaminacyjną, w skład której wchodzą:

1) prodziekan lub wyznaczony przez niego nauczyciel akademicki, posiadający stopień doktora habilitowanego – jako przewodniczący;
2) promotor pracy dyplomowej;
3) recenzent pracy dyplomowej lub specjalista w dyscyplinie, w zakresie której przeprowadzany jest egzamin dyplomowy.

2. Członkowie komisji egzaminacyjnej, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powinni posiadać co najmniej stopień doktora, z zastrzeżeniem § 37 ust. 2.

Komentarz


Wyjątek może dotyczyć studiów pierwszego stopnia, gdzie promotorem pracy licencjackiej może być osoba posiadająca co najmniej tytuł zawodowy magistra – § 37 ust. 2 regulaminu.

3. Skład komisji egzaminacyjnej może być rozszerzony o specjalistę spoza Uniwersytetu, w szczególności o przedstawiciela podmiotu zewnętrznego (jeżeli temat pracy jest związany z potrzebami tego podmiotu).

4. Z przeprowadzonego egzaminu dyplomowego sporządza się protokół egzaminu dyplomowego, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.

5. Protokół egzaminu dyplomowego zawiera: 

1) datę egzaminu;
2) imiona i nazwisko studenta;
3) numer albumu;
4) imiona i nazwiska, podpisy oraz tytuły lub stopnie naukowe albo tytuły zawodowe członków komisji egzaminacyjnej;
5) treść zadanych pytań i uzyskane oceny;
6) średnią ocen uzyskaną w okresie studiów;
7) tytuł i ocenę pracy dyplomowej;
8) ocenę egzaminu dyplomowego;
9) ostateczny wynik studiów oraz uzyskany tytuł zawodowy.

Rozdział 4
Ostateczny wynik studiów

§ 43

1. Ostateczny wynik studiów na kierunkach lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen uzyskanych przez studenta w toku studiów, w tym ocen niedostatecznych, zgodnie z zasadami określonymi w § 31 ust. 4-6.

Komentarz


§ 31 ust. 4-6 wskazuje sposób wyliczenia średniej oraz jej zaokrąglenia.

2. Ostateczny wynik studiów na studiach drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich oraz studiach pierwszego stopnia – gdy program studiów przewiduje złożenie pracy dyplomowej, oblicza się według wzoru: 3/5 A + 1/5B + 1/5C, gdzie:

1) A – średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych przez studenta w toku studiów, w tym ocen niedostatecznych, obliczona zgodnie z zasadami określonymi w § 31 ust. 4-6;
2) B – ocena z pracy dyplomowej;
3) C – ocena pozytywna z egzaminu dyplomowego.

3. Ostateczny wynik studiów na studiach pierwszego stopnia – gdy program studiów nie przewiduje złożenia pracy dyplomowej, oblicza się według wzoru: 4/5 A + 1/5C, gdzie:

1) A – średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych przez studenta w toku studiów, w tym ocen niedostatecznych, obliczona zgodnie z zasadami określonymi w § 31 ust. 4-6;
2) C – ocena pozytywna z egzaminu dyplomowego.

Komentarz


Pracy dyplomowej nie przewiduje się na kierunku:

  • – lekarskim;
  • – lekarsko-dentystycznym.

4. Ostateczny wynik studiów określa się w następującej skali ocen:

1) do 3,24 – dostateczny;
2) 3,25 – 3,75 – dość dobry;
3) 3,76 – 4,10 – dobry;
4) 4,11 – 4,50 – ponad dobry;
5) ponad 4,50 – bardzo dobry.

5. Skala ocen, o której mowa w ust. 4, może być stosowana w tłumaczeniu na język angielski:

1) do 3,24 – Sufficient;
2) 3,25 – 3,75 – Satisfactory;
3) 3,76 – 4,10 – Good;
4) 4,11 – 4,50 – Very Good;
5) ponad 4,50 – Excellent.

6. Do dyplomu ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów, obliczony zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1-3, po zaokrągleniu średniej arytmetycznej zgodnie z zasadą określoną w § 31 ust. 6.

Komentarz


Średnią wylicza się do trzeciego miejsca po przeniku i następnie zaokrągla do drugiego miejsca po przecinku.

Rozdział 5
Dyplom ukończenia studiów

§ 44

1. Szczegółowe zasady wypełniania i wydawania dyplomu ukończenia studiów, odpisów dyplomu, suplementu do dyplomu oraz ich duplikatów określa Rektor.

2. Przed odebraniem dyplomu ukończenia studiów absolwent zobowiązany jest:

1) uregulować wszystkie zobowiązania wobec Uniwersytetu, w tym opłaty związane z odbywaniem studiów;
2) złożyć kartę potwierdzeń (tzw. kartę obiegową) oraz elektroniczną legitymację studencką (ELS), z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

3. Kartę potwierdzeń student studiujący w języku polskim składa w wersji elektronicznej (tzw. e-obiegówka). 

4. Absolwent studiów pierwszego stopnia zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończył te studia, w tym prawo do posiadania elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS), z wyłączeniem prawa do świadczeń pomocy materialnej.

Komentarz


Gdy absolwent studiów pierwszego stopnia będzie kontynuował kształcenie na studiach drugiego stopnia, od kolejnego roku akademickiego zachowa ciągłość w posiadaniu statusu „studenta"

5. Wręczenie dyplomów ukończenia studiów może się odbyć podczas uroczystego spotkania absolwentów.