Rozdział 1
Zasady ogólne
§ 59
1. O wznowienie studiów ma prawo ubiegać się osoba, która została skreślona z listy studentów, w tym z powodu złożenia rezygnacji ze studiów, po zaliczeniu co najmniej:
1) pierwszego roku studiów – na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich:2) trzeciego roku studiów – w ramach programu MD Advanced;
2) pierwszego semestru studiów – na studiach drugiego stopnia.
Komentarz
1. Wznowienie studiów potocznie nazywane jest „reaktywacją na studia".
2. „Reaktywacja" nie jest obowiązkiem Uczelni. Jest to wewnętrzne uregulowanie Uczelni.
3. Wskazana osoba nie ma statusu studenta i nie ma praw studenta. Dla Uczelni jest osobą postronną. Dopiero po egzaminie, decyzji i podpisaniu ślubowania, umowy nabywa prawa studenta.
2. Osoba, która nie spełnia kryteriów określonych w ust. 1, może zostać ponownie przyjęta na studia w Uniwersytecie w drodze postępowania rekrutacyjnego, na zasadach określonych w uchwale Senatu.
3. Wniosek o wznowienie studiów może być złożony nie później niż po upływie trzech lat od dnia złożenia pisemnej rezygnacji ze studiów lub doręczenia ostatecznej decyzji o skreśleniu z listy studentów.
Komentarz
Nie ma dolnej granicy czasowej, jeżeli chodzi o możliwość złożenia wniosku o wznowienie studiów (reaktywację).
Wniosek może zostać złożony bezpośrednio po skreśleniu z listy studentów. W takiej sytuacji jednak wznowienie studiów nastąpi od początku semestru odpowiadającemu semestrowi, z którego student został skreślony.
4. Uprawnienie do ubiegania się o wznowienie studiów jest jednorazowe.
Komentarz
1. Przez jednorazowe prawo do ubiegania się o reaktywację należy rozumieć jednorazowe podejście do egzaminu reaktywacyjnego bez względu na osiągnięty wynik z egzaminu.
2. Gdy student zostanie reaktywowany, a następnie ponownie skreślony z listy studentów, nie może ubiegać się o kolejną reaktywację ze względu na to, że ubieganie się o wznowienie studiów jest jednorazowe.
3. Gdy osoba ubiegająca się o wznowienie studiów nie stawi się na egzaminie reaktywacyjnym i nieobecność ta będzie nieusprawiedliwiona, to nie może ponownie przystąpić do egzaminu reaktywacyjnego, gdyż będzie to wykorzystanie jednorazowego prawa do ubiegania się o wznowienie studiów.
5. Wznowienie studiów może nastąpić na tym samym kierunku, poziomie oraz formie studiów, z których osoba ubiegająca się o wznowienie studiów została skreślona, o ile Uniwersytet prowadzi kształcenie na tym kierunku, poziomie i formie studiów.
Komentarz
1. Reaktywacja może się odbyć na kierunek studiów, który w momencie złożenia wniosku jest prowadzony przez Uczelnię. Nawet gdy nie upłynął okres 3 lat od skreślenia, ale Uczelnia nie prowadzi już kierunku na który miałoby dojść do reaktywacji, o wznowieniu studiów nie może być mowy.
2. Nie wolno reaktywować studenta, jednocześnie wyrażając zgodę na zmianę formy studiów, z wyjątkiem ust. 6
6. Wznowienie studiów może nastąpić na tym samym kierunku, lecz innej formie studiów tylko w przypadku odstąpienia przez Uniwersytet od prowadzenia studiów w danej formie.
Przykład
Np. gdy w Uniwersytecie był prowadzony kierunek studiów w formie niestacjonarnej, a w momencie w którym ma dojść do reaktywacji prowadzone są już wyłącznie studia stacjonarne, można z tego powodu wznowić studia z jednoczesną zmianą formy studiów.
Nie ma innego powodu dla którego przy wznowieniu studiów mogłoby dojść do zmiany formy studiów.
7. Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 3, lub po wykorzystaniu jednorazowego uprawnienia do ubiegania się o wznowienie studiów, o którym mowa w ust. 4, ponowne przyjęcie na studia w Uniwersytecie następuje w drodze postępowania rekrutacyjnego.
8. Wznowienie studiów może nastąpić wyłącznie przed rozpoczęciem semestru, na semestr następujący po ostatnim zaliczonym przez studenta semestrze, chyba że ze względu na różnice programowe konieczne jest wznowienie studiów na niższym semestrze.
Komentarz
Student co do zasady wznawia studia na semestrze z którego został skreślony. Wyjątkiem jest wystąpienie znaczących różnic programowych wynikających ze zmiany programu studiów.
Komentarz
Prodziekan we wniosku do Rektora dotyczącym wznowienia studiów przez danego studenta zobowiązany jest wskazać czy występują różnice programowe i czy student da radę zrealizować je w semestrze, na który powinien zostać reaktywowany. Jeśli nie jest to możliwe prodziekan może rekomendować reaktywację na niższy semestr niż wynikałoby to z dotychczasowego przebiegu studiów, by umożliwić studentowi uzupełnienie różnic programowych.
9. Semestru zaliczonego warunkowo nie uznaje się za zaliczony.
10. W przypadku niezłożenia KET student wznawia studia na ostatnim semestrze.
11. Osoba skreślona z listy studentów kierunku lekarskiego MON, w ramach limitu miejsc Ministra Obrony Narodowej, nie może ubiegać się o wznowienie studiów.
12. Osoba, która została skreślona z listy studentów wskutek prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej, nie może ubiegać się o wznowienie studiów do czasu zatarcia kary wydalenia z Uniwersytetu w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
13. Osoba, która dopuściła się czynu, o którym mowa w § 19 ust. 9-11, nie może ubiegać się o wznowienie studiów.
§ 60
1. Warunkiem wznowienia studiów jest:
1) złożenie wniosku do Rektora za pośrednictwem prodziekana;
Komentarz
Prodziekan ds. studenckich zobowiązany jest do zaopiniowania wniosku studenta i po zaliczeniu egzaminu reaktywacyjnego przez osobę ubiegającą się o wznowienie studiów do przekazania wniosku do Rektora.
2) złożenie egzaminu wznawiającego studia, zwanego dalej „egzaminem reaktywacyjnym”, z wyznaczonego przedmiotu lub przedmiotów, przewidzianych w planie studiów dla ostatniego zaliczonego semestru studiów;
3) wydanie przez Rektora rozstrzygnięcia o wznowieniu studiów.
2. Warunkiem wznowienia studiów w przypadku osoby skreślonej z listy studentów z powodu niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów, o którym mowa w § 57 ust. 2 pkt 4, jest wniesienie zaległych opłat. Na dzień złożenia wniosku o wznowienie studiów student nie powinien zalegać z żadnym opłatami wobec Uniwersytetu.
Komentarz
Gdy w ramach postępowania windykacyjnego nie doszło jeszcze do egzekucji zaległych opłat, mimo prawidłowo złożonego wniosku Prodziekan nie powinien wyznaczyć egzaminu reaktywacyjnego.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, osoba ubiegająca się o wznowienie studiów zobowiązana jest złożyć w dziekanacie nie później niż na 60 dni przed rozpoczęciem semestru, w którym ma nastąpić wznowienie studiów.
Komentarz
Oczywiście możliwe jest złożenie wniosku wcześniej niż 60 dni.
4. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach osoba ubiegająca się o wznowienie studiów może złożyć wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w terminie innym niż wskazany w ust. 3.
Rozdział 2
Egzamin reaktywacyjny
§ 61
- Po spełnieniu warunków formalnych, o których mowa w § 60 ust. 1, 3 i 4, prodziekan wyznacza termin egzaminu reaktywacyjnego, o którym mowa w § 61 ust. 1 pkt 2, oraz skład komisji egzaminacyjnej.
Komentarz
Prodziekan ma obowiązek wyznaczenia egzaminu reaktywacyjnego poprzez precyzyjne wskazanie przedmiotu lub przedmiotów, których dotyczy egzamin reaktywacyjny oraz wyznaczenie terminu, w którym ma dojść do przeprowadzenia egzaminu.
Prodziekan od razu wyznacza termin egzaminu.
Nie może dojść do sytuacji, w której osoba ubiegająca się o reaktywację samodzielnie ustala termin egzaminu z danym kierownikiem przedmiotu.
2. Egzamin reaktywacyjny przeprowadza się nie później niż na 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru, w którym ma nastąpić wznowienie studiów.
Komentarz
Prodziekan ustalając termin egzaminu reaktywacyjnego nie może pominąć przedmiotowej zasady.
3. Osobie ubiegającej się o wznowienie studiów przysługuje prawo do składania egzaminu reaktywacyjnego w jednym terminie.
Przykład
Gdy osoba ubiegająca się o reaktywację otrzyma ocenę niedostateczną, nie może jej poprawić (nie ma terminu poprawkowego).
Jednocześnie mamy sytuację, w której zostało wykorzystane jednokrotne uprawnienie do ubiegania się o wznowienie studiów.
Osoba, może powrócić na studia tylko i wyłącznie poprzez rekrutację.
4. KET lub egzamin objęty niezaliczonym warunkiem nie może zostać wyznaczony jako egzamin reaktywacyjny.
5. Osoba ubiegająca się o wznowienie studiów, która nie przystąpiła do egzaminu reaktywacyjnego w wyznaczonym terminie, zobowiązana jest przedstawić prodziekanowi, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia ustąpienia okoliczności będących przyczyną nieobecności, oryginał zaświadczenia lekarskiego lub – w uzasadnionych przypadkach – inne pisemne usprawiedliwienie.
Przykład
Gdy dana osoba przebywa w szpitalu, usprawiedliwienie należy dostarczyć w ciągu 5 dni od dnia zakończenia hospitalizacji.
Upływ terminu należy liczyć od dnia następnego po dniu zakończenia hospitalizacji, który został wskazany na wypisie ze szpitala.
6. W przypadku przedstawienia przez osobę ubiegającą się o wznowienie studiów zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 5, lub w przypadku uznania przedstawionego przez nią innego pisemnego usprawiedliwienia za wystarczające, prodziekan ponownie wyznacza termin egzaminu reaktywacyjnego, który jest terminem ostatecznym.
Komentarz
Nieusprawiedliwienie nieobecności powoduje utratę możliwości ubiegania się o wznowienie studiów, gdyż jest to uprawnienie jednorazowe.
7. Nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie reaktywacyjnym w pierwszym wyznaczonym terminie albo nieobecność na egzaminie reaktywacyjnym w drugim wyznaczonym terminie oznacza utratę prawa do ubiegania się o wznowienie studiów.
Przykład
O drugim terminie przystąpienia mówimy, jeżeli podczas pierwszego wyznaczonego terminu osoba ubiegająca się o wznowienie studiów była nieobecna i nieobecność ta została usprawiedliwia.
Nie jest to termin poprawkowy.
8. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o wznowienie studiów nie zaliczy egzaminu reaktywacyjnego, Rektor nie udziela zgody na wznowienie studiów.
9. Studentowi, który wznowił studia po skreśleniu z listy studentów z powodu stwierdzenia braku postępów w nauce lub nieuzyskania zaliczenia semestru w określonym terminie, nie przysługuje prawo do powtarzania semestru w dalszym toku studiów.
Przykład
Gdy reaktywacja nastąpiła po skreśleniu z powodu braku postępów w nauce lub w związku z niezaliczeniem semestru, student nie może ubiegać się o ponowny wpis na ten sam semestr (powtarzanie semestru) w związku z kontynuacją kształcenia które ma miejsce po reaktywacji.
10. Student, który wznowił studia, zobowiązany jest do przedstawienia aktualnego zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego jego zdolność do podjęcia kształcenia, wystawionego po dniu złożenia wniosku, o którym mowa w § 61 ust. 1 pkt 1.
Rozdział 3
Różnice programowe
§ 62
1. Po wznowieniu studiów student odbywa kształcenie według programu studiów obowiązującego dla cyklu kształcenia, w ramach którego będzie kontynuował studia.
Komentarz
Student, który wznowił studia w związku z zaliczeniem egzaminu reaktywacyjnego, podpisuje z Uczelnią nową umowę o warunkach pobierania opłat oraz kontynuuje kształcenie w ramach programu studiów aktualnie realizowanego dla roku studiów, na który powraca.
Student nie kontynuuje kształcenia na podstawie programu studiów w ramach, którego studiował przed skreśleniem z listy studentów.
2. Prodziekan wyznacza na piśmie różnice programowe konieczne do uzupełnienia, wraz z terminem ich uzupełnienia.
Komentarz
Różnice programowe jakie student zobowiązany jest zrealizować po reaktywacji, są realizowane jak normalne przedmioty uwzględnione w toku studiów. Przedmioty uznane za różnice programowe w związku z reaktywacją na studia nie mogą zostać objęte „warunkiem" czy „powtarzaniem".
Przykład
Za różnice programowe należy uznać przedmioty, które są realizowane w ramach bieżącego programu studiów, a których nie obejmował „stary" program studiów, który obowiązywał zanim student został skreślony z listy studentów.
3. Warunki i tryb wnoszenia opłat za uzupełnianie różnic programowych określa Rektor.
4. Student, który nie zaliczył przedmiotu realizowanego w ramach różnic programowych, podlega zasadom, o których mowa w §27 i 28.
Rozdział 4
Rozstrzygnięcia w sprawach wznowienia studiów
§ 63
1. Rozstrzygnięcia w sprawach wznowienia studiów wydaje Rektor. Od rozstrzygnięcia Rektora przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, składany w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
2. Rektor może nie udzielić zgody na wznowienie studiów, jeśli dotychczasowy przebieg studiów nie gwarantuje ich terminowego ukończenia.
Przykład
Analizując dotychczasowy przebieg studiów studenta ubiegającego się o wznowienie studiów, Rektor powinien zwrócić szczególną uwagę na to czy student:
- – był warunkowo wpisany na kolejny semestr;
- – odbywał kształcenie w związku z warunkowym zaliczeniem semestru;
- – powtarzał semestr;
- – korzystał z przedłużenia sesji egzaminacyjnej;
- – czy pozytywne oceny z zaliczeń i egzaminów otrzymywał w pierwszych czy w poprawkowych terminach.
3. Osoba wznawiająca studia zobowiązana jest do niezwłocznego złożenia ślubowania i podpisania z Uniwersytetem umowy o warunkach odpłatności za studia lub usługi edukacyjne.
Przykład
Gdy student studiów stacjonarnych nie podpisze ślubowania w terminie 7 dni od rozpoczęcia roku akademickiego, należy wszcząć postępowanie administracyjne w związku ze skreśleniem z listy studentów z powodu niepodjęcia studiów.
W przypadku studiów niestacjonarnych, powyższy okres wynosi miesiąc.
Rok akademicki rozpoczyna się z dniem 1 października (termin określony w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
4. Student po wznowieniu i ukończeniu studiów otrzymuje dyplom ukończenia studiów właściwy dla cyklu kształcenia, w ramach którego nastąpiło wznowienie studiów.
Komentarz
Zarówno po wznowieniu studiów na podstawie reaktywacji jak i powrocie z urlopu student kontynuuje kształcenie w ramach programu studiów, który jest realizowany po jego powrocie. Nie kontynuuje programu sprzed „przerwy" w odbywaniu kształcenia. Tym samym otrzymuje dyplom właściwy dla cyklu kształcenia, który realizował kontynuując studia.