Rozdział 1
Przewinienia i kary dyscyplinarne
§ 54
1. Student podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie przepisów obowiązujących w Uniwersytecie oraz za czyn uchybiający godności studenta.
2. Za czyny mające znamiona przewinienia dyscyplinarnego uznaje się w szczególności:
1) przywłaszczenie sobie autorstwa albo wprowadzenie w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu;
2) rozpowszechnienie, bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy, cudzego utworu w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania;
3) naruszenie cudzych praw autorskich lub praw pokrewnych w sposób inny niż określony w pkt 1 i 2;
4) sfałszowanie badań naukowych lub ich wyników albo dokonanie innego oszustwa naukowego;
5) niesamodzielną pracę studenta podczas zaliczenia lub egzaminu;
6) wniesienie na zaliczenie lub egzamin urządzenia elektronicznego;
7) naruszenie nietykalności cielesnej innej osoby;
8) przywłaszczenie lub zniszczenie mienia innej osoby lub mienia Uniwersytetu;
9) podrobienie lub przerobienie dokumentów;
10) stalking.
Komentarz
Jest to tylko przykładowa lista przewinień uchybiających godności studenta Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Postępowanie wyjaśniające mające na celu zbadanie danej sprawy może dotyczyć różnych zachowań ze strony studentów i doktorantów, które budzą wątpliwości władz uczelni.
3. Karami dyscyplinarnymi są:
1) upomnienie;
Komenatrz
Jest to najłagodniejsza z kar, jaką może otrzymać student.
Może udzielić jej Rektor, gdy okoliczności wskazane w zawiadomieniu o czynie uchybiającym godności studenta nie budzą wątpliwości.
Kara może zostać także wymierzona po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego na wniosek Rzecznika dyscyplinarnego po akceptacji Rektora.
Karę upomnienia wymierza Rektor po uprzednim wysłuchaniu osoby, której dotyczy czyn natury dyscyplinarnej, lub jego obrońcy.
2) nagana;
Komentarz
Kolejna z kar dyscyplinarnych, którą możne wymierzyć wyłącznie komisja dyscyplinarna na wniosek Rzecznika dyscyplinarnego, który przeprowadził postępowanie wyjaśniające.
3) nagana z ostrzeżeniem;
Komentarz
Kolejna z kar dyscyplinarnych, którą także możne wymierzyć wyłącznie komisja dyscyplinarna na wniosek Rzecznika dyscyplinarnego, który przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Fakt ostrzeżenia przy naganie ma sugerować jej większa surowość oraz to, iż kolejne przewinienie dyscyplinarne będzie karane jeszcze surowiej ze względu na fakt, iż student po raz kolejny mimo wcześniejszego ukarania dopuścił się czynu uchybiającego godności studenta.
4) zawieszenie w określonych prawach studenta na okres do jednego roku;
Komentarz
Zakres zawieszenia w prawach studenta musi zostać precyzyjnie wskazany w orzeczeniu komisji dyscyplinarnej. Należy wprost wskazać konkretne prawa studenta podlegające zawieszeniu. Zawieszenie jest jedną z kar wymierzanych przez Komisję dyscyplinarną na uprzedni wniosek Rzecznika dyscyplinarnego.
Przykład
Prawami, w których zawiesza się studenta w szczególności są:
– prawo do udziału w zajęciach dydaktycznych,
– prawo do udziału w sesji egzaminacyjnej,
– prawo do pełnienia poszczególnych funkcji w samorządzie studenckim lub organach Uczelni.
5) wydalenie z Uniwersytetu.
Komentarz
Jest to najsurowsza z kar dyscyplinarnych, może zostać wymierzona na mocy orzeczenia Komisji dyscyplinarnej, na wniosek Rzecznika dyscyplinarnego. Po wydaniu orzeczenia komisji dyscyplinarnej dochodzi do wszczęcia postępowania administracyjnego, które skutkuje wydaniem decyzji administracyjnej o skreśleniu z listy studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
4. Rektor, po otrzymaniu zawiadomienia o popełnieniu przez studenta czynu mającego znamiona przewinienia dyscyplinarnego, może:
1) nałożyć karę upomnienia po wysłuchaniu studenta lub jego obrońcy – w przypadku gdy czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi i udowodnienie winy nie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego;
Komentarz
Gdy okoliczności popełnienia czynu uchybiającego godności studenta nie budzą wątpliwości, a czyn ma charakter przewinienia mniejszej wagi, Rektor może ukarać studenta karą upomnienia nie zlecając Rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
2) polecić rzecznikowi dyscyplinarnemu rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego.
Komentarz
Gdy okoliczności czynu uchybiającego godności studenta budzą wątpliwości lub gdy zachowanie studenta nie ma charakteru przewinienia mniejszej wagi, Rektor zleca Rzecznikowi dyscyplinarnemu, przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
5. W razie podejrzenia popełnienia przez studenta czynu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1-4, Rektor zobowiązany jest niezwłocznie polecić rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
6. W przypadku powzięcia przez Rektora informacji o czynie uchybiającym godności studenta, mającym znamiona przestępstwa, lub w przypadku zebrania, w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, materiału dowodowego potwierdzającego popełnienie przez studenta przestępstwa, Rektor:
1) wstrzymuje postępowanie o nadanie tytułu zawodowego do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną;
2) składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Komentarz
Gdy studenta podejrzewa się o popełnienie przestępstwa (przestępstwo w myśl przepisów Kodeksu Postępowania Karnego), Rektor może zawiesić go w prawach studenta do czasu wyjaśnienia sprawy, zgodnie z treścią § 56 ust.1 pkt 1 Regulaminu.
7. Szczegółowy tryb postępowania dyscyplinarnego określają odrębne przepisy.
Rozdział 2
Zawieszenie w prawach studenta
§ 55
1. Student, który został zawieszony w prawach studenta:
1) przez Rektora, w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną,
2) przez Rektora lub komisję dyscyplinarną, z powodu uporczywego nieusprawiedliwionego niestawiania się na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów w postępowaniu wyjaśniającym lub na posiedzenie komisji dyscyplinarnej, mimo prawidłowego zawiadomienia,
3) przez komisję dyscyplinarną, na skutek wydania orzeczenia dyscyplinarnego wymierzającego karę zawieszenia w określonych prawach studenta, obejmującą utratę prawa do udziału w zajęciach i uczestnictwa w sesji egzaminacyjnej
– po upływie okresu zawieszenia kontynuuje studia od semestru, na którym został zawieszony.
2. Student, który kontynuuje studia po upływie okresu zawieszenia:
1) jest zobowiązany uczestniczyć w zajęciach, których przed okresem zawieszenia nie zaliczył;
2) jest zwolniony z obowiązku uczestniczenia w zajęciach z przedmiotów zaliczonych przed okresem zawieszenia.
3. Przepisy § 63 stosuje się odpowiednio.