DZIAŁ VII – PRZENOSZENIE I UZNAWANIE PUNKTÓW ECTS

Komentarz

Przeniesienie osiągnięć może dotyczyć studenta, który przenosi się z innej uczelni, zmienia kierunek studiów, ale także może dotyczyć przeniesienia osiągnięć z innego kierunku studiów, na którym student studiuje lub którego jest absolwentem. 

§ 47

1. Zajęcia lub praktyki zawodowe, zaliczone przez studenta w innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub na innym kierunku studiów w Uniwersytecie, mogą zostać przeniesione i uznane w miejsce zajęć lub praktyk zawodowych przewidzianych w programie studiów wyłącznie w przypadku stwierdzenia zbieżności efektów uczenia się.

2. Za przeniesione i uznane zajęcia lub praktyki zawodowe przypisuje się taką liczbę punktów ECTS, jaka jest określona dla efektów uczenia się uzyskiwanych w wyniku zaliczenia odpowiednich zajęć lub praktyk zawodowych na kierunku studiów w Uniwersytecie, na który przenosi się student.

Przykład

Gdy dany przedmiot w innej uczelni miał  przypisane 3 pkt ECTS, a w UM w  Łodzi są to 2 pkt ECTS, to po przeniesieniu osiągnięć z tego przedmiotu studentowi przepisuje się 2 pkt ECTS.

Ta zasada ma zastosowanie do zmiany kierunku studiów.

3. Rozstrzygnięcie o przeniesieniu i uznaniu zajęć lub praktyk zawodowych i przypisaniu odpowiedniej liczby punktów ECTS zgodnie z zasadami, o których mowa w ust. 1 i 2, podejmuje prodziekan na wniosek studenta złożony przed rozpoczęciem semestru, po uzyskaniu opinii kierownika przedmiotu oraz po zapoznaniu się z przedłożoną przez studenta dokumentacją przebiegu studiów w innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub na innym kierunku studiów w Uniwersytecie.

4. W przypadku podjęcia przez prodziekana rozstrzygnięcia o przeniesieniu i uznaniu zajęć lub praktyk zawodowych, do średniej ocen wlicza się wszystkie oceny, w tym niedostateczne, które student uzyskał z przedmiotów zaliczonych odpowiednio w innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub na innym kierunku studiów w Uniwersytecie. Jeżeli oceny uzyskane przez studenta w innej uczelni określone są w innej skali ocen niż stosowana w Uniwersytecie, do średniej ocen wlicza się równoważne im oceny, określone w skali ocen, o której mowa w § 31 ust. 1.

5. Zasady, o których mowa w ust. 1-4, mają zastosowanie dla całego toku studiów, również w przypadku przenoszenia i uznawania zajęć i praktyk zawodowych, zaliczonych przez studenta:
   1) w innej uczelni, w tym także zagranicznej, w ramach krajowych lub międzynarodowych programów wymiany studentów;
   2) zmieniającego formę studiów lub wznawiającego studia w Uniwersytecie;
   3) realizującego część planu studiów w innej uczelni, w tym zagranicznej, i przenoszącego osiągnięcia na płatne studia prowadzone w Uniwersytecie w języku angielskim.

6. Zasady, o których mowa w ust. 1-4, nie mają zastosowania w przypadku, gdy student:

1) nie otrzymał zgody na przeniesienie na studia w Uniwersytecie z innej uczelni z powodu różnic programowych, a następnie został przyjęty na studia w Uniwersytecie w drodze postępowania rekrutacyjnego i złożył wniosek o przeniesienie i uznanie osiągnięć;

Komentarz

Jeśli prodziekan odmówił zgody na przeniesienie studenta z innej Uczelni z powodu zbyt dużych różnic programowych, to nie może po złożeniu kolejnego wniosku przez studenta, zgodzić się na zaliczenie osiągnięć studentowi, który został przyjęty w drodze rekrutacji, gdyż jest to sprzeczne z jego wcześniejszą decyzją.

2) został przyjęty na studia w Uniwersytecie w drodze postępowania rekrutacyjnego, po uprzednim skreśleniu z listy studentów tego samego kierunku studiów, także prowadzonego w innej uczelni.

Komentarz

Gdy student po niezaliczeniu danej części materiału nie uzyskał zgody na powtarzanie np. 5 semestru i został skreślony, nie może po przejściu rekrutacji zostać wpisany ponownie na 5 semestr w związku z przeniesieniem osiągnięć, nawet gdy nie występują różnice programowe.

Doprowadziłoby to do sytuacji, w której osoba z dobrym wynikiem maturalnym może być skreślana wielokrotnie i za każdym razem wróci na przerwany tok studiów w drodze postępowania rekrutacyjnego.
Osoba skreślona z listy studentów, która otrzymała wpis na listę studentów po zakończonym postępowaniu rekrutacyjnym, może zostać wpisana wyłącznie na pierwszy rok studiów.
Wyjątkiem jest wyłącznie zmiana formy studiów z niestacjonarnej na stacjonarną, jednak w tym przypadku nie może dojść do skreślenia, bo student na bieżącym toku studiów musi mieć wszystko zaliczone.

§ 48

Zaliczone przez studenta praktyki zawodowe związane z kierunkiem studiów, zorganizowane przez stowarzyszenie studenckie, mogą zostać przeniesione i uznane w miejsce praktyk zawodowych przewidzianych w programie studiów, na zasadach określonych przez radę dydaktyczną kierunku.

§ 49

1. Zajęcia lub praktyki zawodowe, które przed podjęciem studiów w Uniwersytecie na kierunku lekarskim prowadzonym w języku angielskim w ramach programu MD Advanced student zaliczył, realizując część wymaganego planu studiów w uczelni zagranicznej, mogą zostać przeniesione i uznane w miejsce zajęć lub praktyk zawodowych przewidzianych w Uniwersytecie dla kierunku lekarskiego prowadzonego w języku angielskim w ramach programu MD Advanced. Student otrzymuje za przeniesione i uznane zajęcia lub praktyki zawodowe odpowiednią liczbę punktów ECTS, wynikającą z obowiązujących przepisów.

2. Decyzję o przeniesieniu i uznaniu zajęć lub praktyk zawodowych, o których mowa w ust. 1, podejmuje Rektor lub, w imieniu Rektora, prodziekan działający na mocy udzielonego upoważnienia.

3. Do przeniesienia i uznania zajęć lub praktyk zawodowych, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się zasad określonych w § 47.

4. Studenci, w przypadku których część zajęć lub praktyk zawodowych została przeniesiona i uznana w trybie, o którym mowa w ust. 1 i 2, mogą ubiegać się także o przeniesienie i uznanie innych zajęć, na zasadach określonych w § 47.