Rozdział 1
Zaliczenie przedmiotu
§ 17
1. Zaliczenie przedmiotu może mieć formę zaliczenia bez oceny, zaliczenia z oceną lub egzaminu z oceną. Zaliczenie bez oceny dopuszcza się wyłącznie w przypadku następujących przedmiotów: wychowanie fizyczne, szkolenie BHP, przysposobienie biblioteczne. Zaliczenie przedmiotu może mieć formę zaliczenia bez oceny, zaliczenia z oceną lub egzaminu z oceną.
Komentarz
Uproszczono dotychczasowy zapis.
Pod pojęciem przedmiotu, należy także rozumieć moduł czy praktyki zawodowe.
2. Za przeprowadzenie zaliczenia lub egzaminu odpowiada kierownik przedmiotu.
Komentarz
Kierownik przedmiotu nie zawsze jest jednocześnie prowadzącym zajęcia ze studentami czy przeprowadzającym egzamin. Jednak to po jego stronie są uprawnienia związane z wprowadzeniem ocen do systemu ESOS.
Komentarz
Kierownik przedmiotu nie musi osobiście przeprowadzać zaliczenia czy egzaminu, jednak wyznacza on osobę merytorycznie właściwą, która ma to wykonać.
3. Zaliczenia przedmiotu dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w sylabusie przedmiotu.
Komentarz
Kierownik przedmiotu – poprzez sylabus i regulamin przedmiotu, wskazuje także czy egzamin ma formę ustną, pisemną, testową czy opisową, oraz informację na jakim minimalnym poziomie należy zaliczyć egzamin, aby otrzymać ocenę pozytywną.
4. Kierownik przedmiotu zobowiązany jest do wpisania wyników zaliczeń i egzaminów do ESOS, w terminie 5 7 dni roboczych po ich przeprowadzeniu.
5. Do ESOS wpisywane są oceny uzyskane we wszystkich terminach zaliczeń i egzaminów, z zastrzeżeniem § 20 ust. 3 i § 23 ust. 5, w tym oceny niedostateczne.6. Ocena semestralna z przedmiotu wpisywana jest do ESOS po zakończeniu zajęć w danym semestrze jako tzw. „ocena końcowa” (także w przypadku gdy zajęcia z przedmiotu trwają dłużej niż jeden semestr).
Komentarz
Zapis usunięty ze względu na możliwość zastosowania także rozliczenia rocznego.
6. Student zobowiązany jest do zapoznania się z wynikami zaliczeń i egzaminów wpisanymi do ESOS.
7. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wpisu w EI, student zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu do kierownika przedmiotu lub osoby, która dokonała wpisu.
8. Po zakończeniu semestru, jednak nie później niż w terminie 5 7 dni od zakończenia sesji poprawkowej, kierownik przedmiotu zobowiązany jest do przekazania do dziekanatu podpisanych protokołów zaliczenia przedmiotu.
9. Prace pisemne studentów, utrwalone w wersji papierowej lub elektronicznej, w tym prace egzaminacyjne i sprawdziany, przechowywane są przez kierownika przedmiotu co najmniej do końca semestru następującego po semestrze, w którym zakończyły się zajęcia z przedmiotu.
10. Student ma prawo wglądu do swoich prac pisemnych, o których mowa w ust. 10, w tym do pytań i klucza odpowiedzi, w obecności kierownika przedmiotu, w ciągu 10 dni roboczych po otrzymaniu oceny. Szczegółowe zasady wglądu w prace pisemne określa regulamin przedmiotu.
Komentarz
Zaleca się określenie, np. w regulaminie przedmiotu, zasady i procedury wglądu studenta do pracy pisemnej.
Procedura wskazywałaby, że przed okazaniem do wglądu pracy pisemnej, należy ją np. powielić papierowo – ksero (może być z adnotacją „zgodne z oryginałem) lub elektronicznie (skan), aby uniknąć manipulacji ze strony studenta w postaci wprowadzania zmian podczas wglądu.
11. Szczegółowe zasady wglądu w komputerowe testy egzaminacyjne lub zaliczeniowe, przeprowadzane w Centralnym Ośrodku Egzaminacyjnym, określa regulamin tego ośrodka, wprowadzony zarządzeniem Rektora.
§ 18
1. Zaliczenia i egzaminy mogą być prowadzone:
1) w formie ustnej lub/i pisemnej lub/i komputerowej;
2) w formie teoretycznej lub/i praktycznej;
3) w języku angielskim – w przypadku prowadzenia zajęć w tym języku, na zasadach określonych przez radę dydaktyczną kierunku;
4) z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
2. Na studiach prowadzonych w języku angielskim zaliczenia i egzaminy odbywają się w języku angielskim.
3. Student przystępujący do egzaminu lub zaliczenia zobowiązany jest okazać ważną legitymację studencką oraz dowód osobisty lub paszport. W przypadku braku możliwości potwierdzenia tożsamości student nie może przystąpić do egzaminu i traci termin.
Zasady przystępowania do zaliczeń i egzaminów oraz ich rozpoczęcia i przeprowadzania określa zarządzenie Rektora.
4. Szczegółowe zasady przystępowania do zaliczeń i egzaminów oraz ich rozpoczęcia i przeprowadzania w formie testów komputerowych w Centralnym Ośrodku Egzaminacyjnym określa regulamin tego ośrodka.
5. Prawo do rejestracji dźwięku lub obrazu i dźwięku podczas zaliczenia lub egzaminu przysługuje wyłącznie Uniwersytetowi.
6. Uniwersytet ma prawo do przeprowadzenia weryfikacji posiadania przez studenta urządzenia elektronicznego − przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po zakończeniu zaliczenia lub egzaminu.
Szczegółowe zasady przeprowadzania weryfikacji, o której mowa w ust. 7, określa zarządzenie Rektora.
7. W przypadku stwierdzenia podczas weryfikacji, o której mowa w ust. 7, posiadania urządzenia elektronicznego student otrzymuje ocenę niedostateczną ze wszystkich terminów zaliczenia lub egzaminu.
8. W przypadku stwierdzenia u studenta podczas zaliczenia lub egzaminu:
1) niesamodzielnej pracy, w tym konsultacji z osobami postronnymi lub innymi zdającymi,
2) niedozwolonego korzystania z pomocy naukowych,
3) uporczywego lub rażącego zakłócania porządku,
4) wniesienia urządzenia elektronicznego
– przerywa się zaliczenie lub egzamin, nakazując studentowi opuszczenie sali oraz wystawia się ocenę niedostateczną ze wszystkich terminów zaliczenia lub egzaminu.
Komentarz
Student, który podczas zaliczenia lub egzaminu końcowego został przyłapany na niewłaściwym zachowaniu, traci prawo do kolejnych terminów zdawania danego zaliczenia lub egzaminu, jeżeli jeszcze takie posiada. Ze wszystkich terminów dostaje oceny niedostateczne.
Przykład
Student został przyłapany na korzystaniu ze ściąg/z telefonu komórkowego podczas pierwszego terminu egzaminu z przedmiotu anatomia. Nauczyciel obecny na egzaminie kończy egzamin dla tego studenta, wyprasza go z sali i wpisuje mu do ESOS ocenę niedostateczną z tego przedmiotu w pierwszym terminie. Student NIE MA możliwości podejść do egzaminu z anatomii w drugim i trzecim terminie. Ze wszystkich terminów otrzymuje oceny niedostateczne.
Nauczyciel zawiadamia o zaistniałej sytuacji właściwego prodziekana.
Student ma prawo odwołać się do prodziekana – zobacz: ust. 10.
9. Odmowa poddania się weryfikacji, o której mowa w ust. 7, jest równoznaczna z posiadaniem urządzenia elektronicznego, co wiąże się z otrzymaniem oceny niedostatecznej ze wszystkich terminów zaliczenia lub egzaminu.
10. Wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 9-11, odnotowuje się w protokole zaliczenia lub egzaminu.
11. W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 7-9, i otrzymania ocen niedostatecznych ze wszystkich terminów zaliczenia lub egzaminu, student ma prawo złożyć odwołanie do Rektora prodziekana, w terminie 5 7 dni od dnia wystąpienia tych okoliczności. W przypadku uznania odwołania studenta za zasadne prodziekan anuluje oceny niedostateczne oraz przywraca utracone terminy zaliczenia lub egzaminu. Rozstrzygnięcie prodziekana jest ostateczne.12. W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 7-9 i wystawienia studentowi ocen niedostatecznych ze wszystkich terminów zaliczenia lub egzaminu, nie wszczyna się postępowania wyjaśniającego w sprawie tego samego czynu.
13. przepisy ust. 5-13 stosuje się odpowiednio w przypadku zaliczeń cząstkowych, kolokwiów oraz innych form weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się.
14. Osoba, która dopuściła się czynu, o którym mowa w ust. 9-11, nie może zostać przyjęta na studia w Uniwersytecie.
Komentarz
Zapisy dodane na wniosek przedstawicieli studentów – rozszerzenie o zaliczenia i egzaminy cząstkowe a nie tylko końcowe jak dotychczas.
§ 19
1. Studentowi przysługuje prawo przystąpienia do zaliczenia lub egzaminu w trzech terminach, przy czym terminy drugi i trzeci są terminami zaliczeń lub egzaminów poprawkowych.
2. Drugi i trzeci termin zaliczenia lub egzaminu mogą być wyznaczone nie wcześniej niż po upływie 5 dni roboczych od poprzedniego terminu zaliczenia lub egzaminu, z zastrzeżeniem, że wynik zaliczenia lub egzaminu został ogłoszony studentowi co najmniej 5 dni roboczych przed kolejnym terminem tego zaliczenia lub egzaminu.
Komentarz
Może się zdarzyć, że drugi termin zaliczenia/egzaminu zostanie wyznaczony w jeszcze trwającej sesji egzaminacyjnej (nie poprawkowej).
3. Na wniosek studenta kierownik przedmiotu może wyrazić zgodę na poprawianie przez studenta oceny pozytywnej z przedmiotu, uzyskanej z zaliczenia lub egzaminu w pierwszym terminie. Kierownik przedmiotu może wyrazić zgodę na poprawienie oceny pozytywnej uzyskanej z zaliczenia lub egzaminu w pierwszym terminie – na wniosek studenta, złożony w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania oceny. Ocenę pozytywną student może poprawiać tylko raz – w drugim terminie zaliczenia lub egzaminu tej samej sesji egzaminacyjnej. Do ESOS, w miejsce poprawianej oceny pozytywnej, wpisywana jest ocena, którą student uzyskał w drugim terminie zaliczenia lub egzaminu, także w przypadku gdy jest ona niższa od oceny poprawianej.
Komentarz
1. Poprawa jest możliwa WYŁĄCZNIE w tej samej sesji egzaminacyjnej. Nie ma możliwości poprawy oceny z „zamkniętych" już semestrów, wcześniejszych lat studiów.
2. Dotyczy poprawienia oceny pozytywnej uzyskanej tylko w pierwszym terminie.
3. Student, który chciał poprawić ocenę pozytywną z pierwszego terminu i uzyskał z poprawy ocenę niedostateczną, ma jeszcze dwa terminy zaliczenia egzaminu, ponieważ w miejsce poprawianej oceny, wpisuje się ocenę, która student uzyskał w ramach poprawiania.
4. Gdy student otrzymał w pierwszym terminie ocenę negatywną, w drugim terminie uzyskał ocenę pozytywną, to nie przysługuje mu możliwość w ramach trzeciego terminu poprawienia oceny pozytywnej uzyskanej w drugim terminie.
4. W przypadku braku zgody kierownika przedmiotu, o której mowa w ust. 3, studentowi przysługuje odwołanie do prodziekana, które student może złożyć w dziekanacie w terminie 5 7 dni roboczych od dnia otrzymania odpowiedzi odmownej. Rozstrzygnięcie ma charakter ostateczny.
5. Student, który spełnia warunki uprawniające do przystąpienia do egzaminu w pierwszym terminie, może do niego przystąpić, za zgodą kierownika przedmiotu, w indywidualnie ustalonym terminie.
Komentarz
1. tzw. „zerówka" – nie jest to dodatkowy termin zaliczenia/egzaminu. Jest to egzamin w pierwszym terminie przed sesją egzaminacyjną.
2. Ocenę z „zerówki" wpisuje się w systemie jako pierwszy termin zaliczenia/egzaminu.
6. W przypadku niedopuszczenia do zaliczenia lub egzaminu student traci wyznaczony termin, co jest jednoznaczne z wpisaniem do ESOS oceny niedostatecznej.
7. Gdy nie ustanie przyczyna niedopuszczenia studenta do zaliczenia lub egzaminu, student traci kolejne z wyznaczonych terminów, otrzymując oceny niedostateczne.
Przykład
Niedopuszczenie do egzaminu może wyniknąć z niezaliczenia przez studenta np.: części składowych przedmiotu, np. kolokwiów przeprowadzanych w ramach ćwiczeń, nieodrobienia zajęć, na których student był nieobecny.
Przykład
1. Gdy w momencie nadejścia pierwszego terminu zaliczenia lub egzaminu student nie miał zaliczonych części składowych przedmiotu, otrzymuje ocenę niedostateczną (wpisywana jest do systemu).
2. Jeżeli przed nadejściem drugiego terminu zaliczenia lub egzaminu student uzupełnił części składowe przedmiotu, może przystąpić do kolejnego terminu zaliczenia lub egzaminu.
W związku z powyższym, w pierwszym terminie pozostaje ocena negatywna, a pierwsze podejście studenta do egzaminu traktuje się jako jego drugi termin.
3. Jeżeli przed nadejściem drugiego terminu zaliczenia lub egzaminu, student również nie uzupełnił części składowych przedmiotu, otrzymuje ponownie ocenę niedostateczną. W konsekwencji pozostaje mu jedna możliwość podejścia do egzaminu – w trzecim terminie.
§ 20
1. Terminy zaliczeń i egzaminów, w tym zaliczeń i egzaminów poprawkowych, ustala się w czasie niekolidującym z zajęciami dydaktycznymi.
2. W przypadku samodzielnego zapisania się przez studenta na termin zaliczenia lub egzaminu, który koliduje z zajęciami dydaktycznymi, student ponosi odpowiedzialność za wzięcie udziału w tym zaliczeniu lub egzaminie i zobowiązany jest do odrobienia nieobecności na zajęciach.
3. W uzasadnionych przypadkach prodziekan może wyrazić zgodę na przedłużenie sesji poprawkowej, jednak na okres nie dłuższy niż miesiąc od dnia jej zakończenia.
Komentarz
1. Zgoda nie MUSI być wyrażona na 1 miesiąc, ten miesiąc – jest to maksymalny czas przedłużenia sesji.
2. Zgoda na przedłużenie dotyczy całej sesji poprawkowej. Nie ma przedłużenia sesji poprawkowej dla jednego przedmiotu.
3. Zgoda wydawana jest jednorazowo, tzn. nie ma przedłużenia do udzielonego już raz przedłużenia sesji poprawkowej. Student nie może wnioskować najpierw o 2 tygodnie, a następnie na kolejne 2 tygodnie. Podobnie w przypadku, gdy Prodziekan wyraził zgodę na przedłużenie o 2 czy 3 tygodnie, student nie może wnioskować o „uzupełnienie" przedłużenia o ten 1-2 tygodnie do pełnego miesiąca.
4. Wniosek o przedłużenie sesji poprawkowej student zobowiązany jest złożyć w dziekanacie nie później niż w ostatnim dniu tej sesji lub w dniu następnym, gdyby na ten dzień przypadał dzień wolny lub dzień, w którym dziekanat jest zamknięty dla studentów.
Komentarz
Złożenie wniosku później jest podstawą do braku zgody na przedłużenie sesji poprawkowej.
5. W przypadku uzyskania zgody na przedłużenie sesji poprawkowej, student jest zobowiązany do zaliczenia wymaganych egzaminów w terminie, o którym mowa w ust. 3.
6. Student, który nie uzyskał wymaganych zaliczeń w terminie, o którym mowa w ust. 3, w tym również ze względu na nieobecność usprawiedliwioną zaświadczeniem lekarskim, zobowiązany jest do powtarzania semestru, o ile spełnia wymagania do udzielenia zgody na powtarzanie semestru.
Przykład
- Czyli terminie wskazanym przez Prodziekana w rozstrzygnięciu – może to być 1, 2, 3 tygodnie, a maksymalnie 1 miesiąc.
- Nawet gdy student nie wykorzystał jeszcze wszystkich możliwych terminów przystąpienia do zaliczenia/egzaminu (miał zaświadczenie lekarskie, itp.), a kończy się już wyznaczony okres przedłużenia sesji poprawkowej, to nie ma możliwości dalszego przedłużania sesji poprawkowej. Student ma obowiązek rozliczyć się z zaliczenia wszystkich przedmiotów do końca sesji poprawkowej lub do miesiąca później, gdy uzyskał zgodę na przedłużenie sesji poprawkowej. W roku akademickim 2023/2024 w semestrze zimowym do dnia 11.02.2024 (max przedłużenie do 11.03.2024), a w semestrze letnim do dnia 22.09.2024 (max przedłużenie do 22.10.2024).
7. Terminy zaliczeń i egzaminów podawane są przez kierownika przedmiotu do wiadomości studentów za pośrednictwem ESOS, nie później niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej.
§ 21
1. Student, który nie przystąpił do zaliczenia lub egzaminu w wyznaczonym terminie, zobowiązany jest do usprawiedliwienia nieobecności, przedstawiając oryginał pisemnego zaświadczenia lekarskiego lub – w uzasadnionych przypadkach – innego pisemnego usprawiedliwienia przedstawić kierownikowi przedmiotu, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wystąpienia ustąpienia okoliczności będących przyczyną nieobecności, chyba że stan zdrowia studenta uniemożliwia kontakt z dziekanatem. oryginał zaświadczenia lekarskiego lub – w uzasadnionych przypadkach – inne pisemne usprawiedliwienie.
Komentarz
Doprecyzowano termin złożenia wniosku o poprawienia oceny pozytywnej.
Przykład
1. Okoliczności będące przyczyną nieobecności to np. pobyt w szpitalu. Okres 5 dni roboczych w tej sytuacji liczony jest od dnia następującego po dniu formalnego zakończenia hospitalizacji (data wskazana na wypisie ze szpitala).
2. W przypadku długotrwałej choroby – pobytu w szpitalu, zasadne jest udzielenie urlopu zdrowotnego na wniosek studenta.
3. W przypadku sytuacji kiedy student przebywa w szpitalu i nie może przedstawić zwolnienia lekarskiego-szpitalnego, ani nie może złożyć wniosku o urlop zdrowotny (jest nieprzytomny, ma połamane nogi itp), dopuszcza się udzielenie urlopu z urzędu – po otrzymaniu wiarygodnych informacji np. od rodziny. Można sporządzić notatkę służbową z opisem sytuacji oraz formą pozyskania tych informacji.
2. Do usprawiedliwienia nieobecności podczas zaliczenia lub egzaminu stosuje się odpowiednio zasady, o których mowa w § 10 ust. 1-7.
3. Zasady usprawiedliwiania nieobecności na komputerowych egzaminach i zaliczeniach testowych, przeprowadzanych w Centralnym Ośrodku Egzaminacyjnym, określa regulamin tego ośrodka.
4. W przypadku przedstawienia przez studenta zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 1, lub w przypadku uznania przedstawionego przez niego innego pisemnego usprawiedliwienia za wystarczające, kierownik przedmiotu wyznacza kolejny termin zaliczenia lub egzaminu.
5. Student, który trzykrotnie przedstawił krótkotrwałe zwolnienie lekarskie, usprawiedliwiające nieobecność na każdym terminie danej formy sprawdzenia wiedzy z przedmiotu, może zostać skierowany na komisję lekarską, w celu wydania zaświadczenia o jego stanie zdrowia i możliwości kontynuowania kształcenia. Decyzję o skierowaniu na komisję lekarską podejmuje prodziekan na wniosek kierownika przedmiotu.
6. Student, który nie przedstawił kierownikowi przedmiotu oryginału zaświadczenia lekarskiego lub którego inne pisemne usprawiedliwienie nie zostało uznane, otrzymuje ocenę niedostateczną i traci jeden termin zaliczenia lub egzaminu.
7. W przypadku nieuznania przez kierownika przedmiotu zaświadczenia lekarskiego lub innego pisemnego usprawiedliwienia i otrzymania przez studenta oceny niedostatecznej, studentowi przysługuje odwołanie do prodziekana, składane w terminie 5 7 dni roboczych od dnia otrzymania oceny niedostatecznej.
8. W przypadku długotrwałej choroby studenta lub w innych wypadkach losowych prodziekan może, na wniosek studenta, wyrazić zgodę na przystąpienie studenta do zaliczeń i egzaminów w indywidualnie wyznaczonych terminach – także poza sesją egzaminacyjną lub sesją poprawkową.
Komentarz
1. Prodziekan może wyrazić zgodę na przystąpienie do zaliczenia i egzaminu poza sesją egzaminacyjną lub sesją poprawkową, jednak nie może wyznaczyć terminu dłuższego niż maksymalna długość przedłużenia sesji poprawkowej – § 21 ust. 3 regulaminu.
2. W sytuacji długotrwałej (udokumentowanej) choroby, student może ubiegać się o urlop zdrowotny.
9. Jeżeli student przystąpił do egzaminu lub zaliczenia, przebywając na zwolnieniu lekarskim, egzamin lub zaliczenie, mimo przedstawionego zaświadczenia lekarskiego, uznaje się za przeprowadzone, a ocenę, którą student uzyskał, wpisuje się do ESOS.
Przykład
Gdy student po otrzymaniu oceny niedostatecznej oświadczy, iż podczas zaliczenia lub egzaminu przebywał na zwolnieniu lekarskim (w momencie przystąpienia do zaliczenia/egzaminu zataił ten fakt), otrzyma on mimo to ocenę niedostateczną. Wykorzystywanie wcześniej zatajonego zwolnienia lekarskiego tylko by uniknąć oceny niedostatecznej jest niedopuszczalne. W takich okolicznościach zwolnienie nie będzie honorowane.
Rozdział 2
Zaliczenie komisyjne i egzamin komisyjny
§ 22
1. W wyjątkowych przypadkach, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że w trakcie zaliczenia lub egzaminu doszło do nieprawidłowości w jego przeprowadzeniu, prodziekan, na wniosek studenta złożony w terminie 5 dni od dnia wpisania oceny do ESOS, podejmuje decyzję o przeprowadzeniu oraz terminie zaliczenia komisyjnego lub egzaminu komisyjnego. O podjętej decyzji dziekanat niezwłocznie informuje studenta za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Komentarz
1. Egzamin komisyjny nie jest czwartym terminem!
2. Podstawą przeprowadzenia zaliczenia lub egzaminu komisyjnego jest wykazanie przez studenta nieprawidłowości w przebiegu zaliczenia/egzaminu.
3. Wskazana przez studenta nieprawidłowość musi leżeć po stronie Uczelni.
4. Chęć ponownego przystąpienia studenta do egzaminu, z którego otrzymał już trzy oceny niedostateczne NIE JEST powodem do udzielenia zgody przez prodziekana na egzamin komisyjny.
5. W przypadku wyrażenia zgody na przeprowadzenie egzaminu komisyjnego, Prodziekan wyznacza od razu termin egzaminu (nawet jeżeli będzie on odległy).
6. Wniosek studenta powinien dotyczyć ostatniego odbytego egzaminu. Student który podszedł do 1 terminu egzaminu, a następnie do 1 poprawkowego (2 termin) – nie może wskazywać nieprawidłowości przeprowadzenia pierwszego egzaminu (po podejściu do drugiego).
Przykład
Przykładowe nieprawidłowości w przebiegu zaliczenia/egzaminu, które mogą być podstawą do przeprowadzenia egzaminu komisyjnego:
– zmiana formy egzaminu (np. z pisemnej na ustną),
– inna liczba pytań niż wskazana wcześniej studentowi,
– zmieniony czas trwania egzaminu niż wskazany wcześniej studentowi,
– rażące zakłócenia przebiegu egzaminu leżące po stronie Uczelni.
Przykład
Okoliczności, które nie stanowią podstawy do przeprowadzenia egzaminu komisyjnego:
– złe samopoczucie studenta (np. gorączka, bóle brzucha, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, dolegliwości o podłożu psychosomatycznym, odczucia zimna/gorąca),
– zdarzenia losowe możliwe do uniknięcia (np. spóźniony autobus, pociąg).
Przykład
Student nie zdał zaliczenia/egzaminu w 3 terminach i z tego tytułu zostało wysłane zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego (WPA) w sprawie skreślenia z listy studentów.
Student przed/po otrzymaniu WPA składa podanie o egzamin komisyjny.
POSTĘPOWANIE:
Wszczęte postępowanie administracyjne powinno być zawieszone do momentu podjęcia decyzji w sprawie przeprowadzenia egzaminu komisyjnego przez Prodziekana..
Oznacza to, że nie wysyła się decyzji o skreśleniu (mimo określonych terminów).
Po wydaniu przez Prodziekana:
– zgody na przeprowadzenie egzaminu komisyjnego – wszczęte postępowanie administracyjne umarza się (decyzja administracyjna w sprawie umorzenia postępowania administracyjnego). Czekamy do wyniku egzaminu komisyjnego, jeśli będzie negatywny, wszczyna się nowe postępowanie.
– braku zgody na przeprowadzenie egzaminu komisyjnego – wydajemy decyzję o skreśleniu.
2. Przeprowadzenie weryfikacji, o której mowa w § 18 ust. 7, nie może być traktowane jako zakłócenie zaliczenia lub egzaminu, a tym samym nie może być podstawą do ubiegania się o przeprowadzenie zaliczenia lub egzaminu komisyjnego.
3. Zaliczenie lub egzamin komisyjny odbywa się w terminie 5 7 dni roboczych od dnia podjęcia decyzji, o której mowa w ust. 1. Ocena z zaliczenia lub egzaminu komisyjnego jest ostateczną oceną z przedmiotu, którą wpisuje się do ESOS w miejsce oceny z zaliczenia lub egzaminu zakwestionowanego w trybie określonym w ust. 1.
Komentarz
1. Gdy student otrzymał ocenę niedostateczną w pierwszym terminie zaliczenia lub egzaminu i wystąpił o egzamin komisyjny, w razie niepowodzenia nie przysługują mu już dwa terminy poprawkowe.
Ocena z egzaminu komisyjnego ma charakter ostateczny bez względu na etap na którym, student wystąpił o egzamin.
2. Jeżeli termin egzaminu zostanie wyznaczony po zakończeniu sesji poprawkowej, student nie musi składać podania o przedłużenie sesji poprawkowej, ponieważ przedłużenie następuje z urzędu poprzez wyznaczenie terminu egzaminu. Wydłużenie sesji poprawkowej trwa do momentu przeprowadzenia egzaminu komisyjnego.
Jeżeli jednak, oprócz wyznaczonego egzaminu komisyjnego, student ma do zaliczenia jeszcze inne egzaminy – wówczas musi wystąpić o przedłużenie sesji poprawkowej.
4. O warunkach i zasadach przeprowadzenia zaliczenia lub egzaminu komisyjnego, w tym formie zaliczenia lub egzaminu i wyniku wymaganym do uzyskania oceny pozytywnej, student informowany jest przed zaliczeniem lub egzaminem.
Komentarz
Komisja udziela niezbędnych informacji o formie (ustny, pisemny), czasie trwania egzaminu, zasadach punktacji i zaliczenia przed jego przeprowadzeniem.
5. Zaliczenie oraz egzamin komisyjny, w zależności od specyfiki przedmiotu, mogą zostać przeprowadzone w formie ustnej lub pisemnej.
6. Studentowi przysługuje jeden termin zaliczenia lub egzaminu komisyjnego.
7. W przypadku nieobecności podczas zaliczenia lub egzaminu komisyjnego zastosowanie mają przepisy § 21 ust. 1-7. W przypadku dwukrotnej nieobecności na egzaminie komisyjnym, usprawiedliwionej na podstawie zaświadczenia lekarskiego, prodziekan powołuje komisję złożoną z lekarzy – nauczycieli akademickich Uniwersytetu, w celu zbadania stanu zdrowia studenta i wydania opinii.
8. Prodziekan, na podstawie opinii komisji, o której mowa w ust. 6, może podjąć decyzję o:
1) wyznaczeniu ostatecznego terminu zaliczenia lub egzaminu komisyjnego lub
2) skierowaniu studenta na urlop zdrowotny.
§ 23
1. Zaliczenie lub egzamin komisyjny przeprowadza komisja egzaminacyjna, w skład której wchodzą:
1) przewodniczący – prodziekan lub osoba przez niego wyznaczona (z wyłączeniem prowadzącego zajęcia lub egzamin);
2) kierownik przedmiotu lub upoważniony przez niego nauczyciel akademicki;
3) nauczyciel akademicki będący ekspertem w zakresie przedmiotu objętego zaliczeniem komisyjnym lub egzaminem komisyjnym, wyznaczony przez prodziekana (z wyłączeniem osoby prowadzącej zakwestionowane zaliczenie lub egzamin);
4) przedstawiciel samorządu studenckiego – w charakterze obserwatora, bez prawa do ustalenia warunków zaliczenia przedmiotu oraz do głosowania w sprawie oceny studenta.
2. Podczas zaliczenia komisyjnego lub egzaminu komisyjnego może być obecny opiekun roku – w charakterze obserwatora.
3. Podczas zaliczenia komisyjnego lub egzaminu komisyjnego może być obecny także obserwator wskazany przez studenta. Obserwatorem tym może być dowolna osoba.
Komentarz
Uczestnictwo wskazanego obserwatora jest zagwarantowane przepisami ustawy PSWiN.
Przykład
Obserwatorem może być np. członek rodziny, osoba niezwiązana z uczelnią.
4. Obserwator nie ma prawa głosu, a po zaliczeniu lub egzaminie opuszcza salę i nie bierze udziału w obradach komisji.
5. W przypadku zaliczenia lub egzaminu komisyjnego przeprowadzanego w formie pisemnej, arkusz egzaminacyjny przygotowuje nauczyciel akademicki, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
Komentarz
Nauczycielem tym nie może być osoba, która przygotowała lub przeprowadziła egzamin, którego prawidłowość została podważona przez studenta.
6. Z przebiegu zaliczenia lub egzaminu komisyjnego sporządza się protokół, który zawiera:
1) skład komisji egzaminacyjnej;
2) datę przeprowadzonego zaliczenia lub egzaminu komisyjnego;
3) pytania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym lub pytania zadane studentowi przez komisję egzaminacyjną;
4) nazwisko i imię studenta lub studentów uczestniczących w zaliczeniu lub egzaminie;
5) listę obecności podpisaną przez studenta lub studentów uczestniczących w zaliczeniu lub egzaminie oraz przez członków komisji egzaminacyjnej.
7. Przebieg zaliczenia lub egzaminu komisyjnego może być rejestrowany za pomocą urządzenia służącego do rejestracji dźwięku lub obrazu i dźwięku.
8. Prawo do rejestracji zaliczenia lub egzaminu komisyjnego za pomocą urządzenia, o którym mowa w ust. 7, przysługuje wyłącznie komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej zaliczenie lub egzamin. Nagranie przechowywane jest w dziekanacie właściwego wydziału do końca semestru następującego po semestrze, którego dotyczy zaliczenie komisyjne lub egzamin komisyjny.
9. Po zakończeniu zaliczenia lub egzaminu komisyjnego przeprowadzonego w formie ustnej komisja informuje studenta o jego wyniku oraz otrzymanej ocenie.
Komentarz
Przedmiotowa informacja udzielana jest studentowi bezpośrednio po naradzie, która ma miejsce po zakończeniu egzaminu komisyjnego.
10. W przypadku zaliczenia lub egzaminu komisyjnego przeprowadzanego w formie pisemnej jego wynik i ocena ogłaszane są niezwłocznie.
Komentarz
Egzamin należy sprawdzić bezpośrednio po jego przeprowadzeniu, a następnie niezwłocznie poinformować zainteresowanych o wynikach.
11. Ocena otrzymana z zaliczenia lub egzaminu komisyjnego jest ostateczna.
§ 24
W przypadku egzaminów dwu- i trzystopniowych oraz KET, przeprowadzanych na kierunku lekarskim, przepisy § 17-23 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 3
Zaliczenie semestru
§ 25
1. Okresem zaliczeniowym zajęć dydaktycznych jest semestr, z wyłączeniem zajęć dydaktycznych realizowanych w trybie ITS, a w uzasadnionych przypadkach – IOS. Okres zaliczeniowy zajęć dydaktycznych obowiązujący w przypadku ITS określa zarządzenie Rektora w sprawie ITS.
Komentarz
W przypadku odbywania zajęć w trybie IOS i ITS dopuszcza się rozliczenie roczne, a nie semestralne.
2. Po zakończeniu sesji egzaminacyjnej prodziekan dokonuje zaliczenia semestru na podstawie kart okresowych osiągnięć studenta, sporządzanych w postaci wydruków danych elektronicznych, które włącza się do teczki akt osobowych studenta. Zaliczenie semestru jest podstawą wpisu studenta na kolejny semestr.
Komentarz
Gdy student nie uzyska wymaganej liczby punktów ECTS przewidzianych dla danego semestru, może kontynuować kształcenie wyłącznie na podstawie warunkowego zaliczenia semestru lub w ramach ponownego wpisu na ten sam semestr (powtarzanie semestru), o ile jest to możliwe na podstawie odrębnych przepisów.
3. Student może uzyskać zaliczenie semestru, jeśli w danym semestrze zaliczył przedmioty i praktyki zawodowe przewidziane w planie studiów, uzyskał liczbę punktów ECTS wymaganych do zaliczenia semestru oraz złożył wszystkie wymagane egzaminy.
Rozdział 4
Warunkowe zaliczenie semestru
§ 26
1. Na wniosek studenta, który nie uzyskał liczby punktów ECTS wymaganej do zaliczenia semestru, złożony w dziekanacie w terminie 5 7 dni roboczych od dnia zakończenia sesji poprawkowej, prodziekan może udzielić zgody na warunkowe zaliczenie semestru, zwane dalej „warunkiem", z zastrzeżeniem ust. 3, jeżeli student uzyskał co najmniej 70% punktów ECTS wymaganych zgodnie z planem studiów do zaliczenia tego semestru.
Komentarz
1. Warunkowe zaliczenie semestru oznacza, że niezaliczony przedmiot z danego semestru student będzie zobowiązany zdać na semestrze wyższym.
2. Decyzja Prodziekana jest fakultatywna. Prodziekan NIE MUSI wszystkim udzielać zgody na „warunek".
Przykład
Prodziekan może NIE UDZIELIĆ zgody na „warunek" w przypadku np.:
– niegodnego zachowania studenta,
– ściągania podczas zaliczenia/egzaminu,
– braku rokowań na osiągnięcie przez studenta efektów uczenia się.
Przykład
WARUNEK ROCZNY:
Np. Gdy student nie zaliczy na 4 semestrze (letni) jednego przedmiotu i otrzymał zgodę na warunek roczny, to semestr 4 zostanie mu warunkowo zaliczony, a niezaliczony przedmiot student będzie musiał zdać na semestrze 6 (letnim). W przypadku niezaliczenia przedmiotu objętego warunkiem rocznym, może dojść do wydania rozstrzygnięcia o powtarzaniu semestru lub decyzji o skreśleniu z listy studentów.
By student mógł przystąpić do zaległego przedmiotu w semestrze 6 (letnim), musi uzyskać wszystkie zaliczenia w semestrze 5 (zimowym).
W przypadku niezaliczenia przedmiotu objętego warunkiem student zostanie skreślony z semestru 6.
Gdy student nie zaliczy semestru 5, nie może dostać kolejnego warunku i nie będzie mógł przystąpić do zaległego zaliczenia przedmiotu, które miało nastąpić w semestrze 6 (letnim). W tej sytuacji student zostanie skreślony z listy studentów 5 semestru.
WARUNEK MIESIĘCZNY:
sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku niezaliczenia przedmiotu z warunku miesięcznego. Niezaliczenie warunkowego przedmiotu spowoduje skreślenie z listy studentów lub udzielenie zgody na powtarzanie i cofnięcie studenta do semestru, z którego pochodzi przedmiot.
Np. Gdy student nie zaliczy na 4 semestrze (letni) jednego przedmiotu i otrzymał zgodę na warunek miesięczny, to semestr 4 (chwilowo) zostanie mu warunkowo zaliczony. Przedmiot student będzie musiał zdać w przeciągu miesiąca na właśnie rozpoczętym semestrze 5 (zimowym). W przypadku niezaliczenia tego przedmiotu, jest możliwość:
– skreślenia – skreślenie z 4 semestru, reaktywacja na 4 semestr (nie możemy skreślić z 5 bo on się jeszcze nie skończył),
– udzielenie zgody na powtarzanie. Ponieważ semestr 5 dopiero się zaczął, to nie możemy już udzielić zgody na powtarzanie semestru 5 – semestr 5 jest jeszcze nierozliczony. Dodatkowo student nie spełnił warunku zaliczenia semestru i dlatego cofamy go na semestr 4, czyli udzielamy zgody na powtarzanie semestru 4 – (na 5 semestrze urlop (z możliwością awansu) . Ewentualne późniejsze niezaliczenie tego przedmiotu objętego już powtarzaniem, będzie skutkować skreśleniem z 4 semestru.
2. Prodziekan, podejmując decyzję w sprawie warunku, bierze pod uwagę specyfikę kierunku studiów oraz ciągłość i prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego.
Komentarz
1. Ze względu na ciągłość i prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego, prodziekan musi zwrócić uwagę czy wiedza z niezaliczonego przedmiotu, który miałby zostać objęty „warunkiem" nie jest wymagana do realizacji innego przedmiotu z wyższego semestru. Niekoniecznie dotyczy to tylko przedmiotów kontynuowanych.
3. Prodziekan, mimo uzyskanej liczby punktów ECTS, o której mowa w ust. 1, nie udziela zgody na warunek w przypadku wystąpienia co najmniej jednej z następujących przesłanek:
Komentarz
Zgodnie z ust. 1 Prodziekan MOŻE udzielić zgody – i jest to fakultet. W przypadku wystąpienia poniższych przesłanek – decyzja zmienia się na obligatoryjną.
W przypadku wystąpienia poniższych przesłanek Dziekan NIE MOŻE wyrazić zgody na „warunek".
Wskazane powody zmieniają decyzję Prodziekana z fakultatywnej na obligatoryjną.
1) wiedza i umiejętności z niezaliczonego przedmiotu są niezbędne do uzyskania efektów uczenia się z innych przedmiotów, realizowanych w kolejnym semestrze;
Komentarz
Gdy wiedza z niezaliczonego przedmiotu, który miałby zostać objęty „warunkiem" jest niezbędna do kontynuacji kształcenia z innego przedmiotu na kolejnym semestrze, Prodziekan NIE MOŻE udzielić zgody na warunkowe zaliczenie semestru.
2) w kolejnym semestrze plan studiów przewiduje kontynuowanie zajęć z przedmiotu lub przedmiotów niezaliczonych przez studenta;
Komentarz
Przez kontynuację w tym przypadku należy rozumieć to, że na dwóch różnych, następujących po sobie semestrach realizowany jest ten sam przedmiot (np. anatomia cz. 1 na semestrze zimowym i anatomia cz. 2 na semestrze letnim).
3) student powtarza semestr;
Komentarz
Gdy student odbywa kształcenie w ramach powtarzania semestru i w ramach tego powtarzania nie zaliczy jakiegoś innego przedmiotu, prodziekan NIE MOŻE udzielić zgody na „warunek".
Student nie może otrzymać zgody na warunkowe zaliczenie semestru, który realizuje w ramach powtarzania. Czyli nie dajemy „warunku" do „powtarzania".
4) student nie zaliczył jeszcze warunku z wcześniejszego semestru;
Komentarz
Gdy student uzyskał warunkowe zaliczenie danego semestru i zaległy przedmiot ma realizować w ramach „warunku rocznego" (jeszcze nie nadszedł czas zaliczenia), a nie zdał w międzyczasie innego przedmiotu z semestru na którym się znajduje, nie można mu udzielić kolejnego „warunku" z tego nowo niezaliczonego przedmiotu.
Nie można dać warunku do warunku, nawet gdy pozwala na to liczba punktów ECTS!
5) podczas zaliczenia lub egzaminu student dopuścił się czynu, o którym mowa w § 18 ust. 7-9.
6) w przypadku wystąpienia sytuacji, o której mowa w § 20 ust. 6.
4. Zasady, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, nie dotyczą warunku, w ramach którego student zobowiązany jest zaliczyć wymagany przedmiot w terminie jednego miesiąca.
5. Prodziekan nie udziela także zgody na objęcie przedmiotu z następnego semestru studiów już realizowanym warunkiem, nawet jeśli student spełnia kryterium liczby punktów ECTS, o którym mowa w ust. 1.
Komentarz
Prodziekan nie może dać zgody na „warunek" do „warunku", nawet gdy łączna punktów ECTS z obu przedmiotów nie przekracza 30% wszystkich punktów realizowanych na danym semestrze.
6. W przypadku uzyskania zgody na warunek, student jest zobowiązany do zaliczenia wymaganych egzaminów w terminie, o którym mowa w ust. 7.
7. Prodziekan wyznacza zaliczenie lub egzamin z przedmiotu lub przedmiotów objętych warunkiem w terminie:
1) do jednego miesiąca od zakończenia sesji poprawkowej lub
Komentarz
1. Warunek miesięczny formalnie nie jest CZWARTYM TERMINEM!
2. Udzielenie warunku na miesiąc jest zasadne w przypadku, w którym student musi zdać tylko egzamin bez konieczności uczęszczania ponownie na zajęcia – nie płaci za egzamin.
3. „Warunek" może zostać udzielony na max rok. Oznacza to, że dopuszcza się wyznaczenie krótszego terminu np. pół roku.
Komentarz
Gdy prodziekan udziela zgody na tzw. „warunek roczny" najczęściej jest to podyktowane tym, że student musi raz jeszcze zrealizować poszczególne zajęcia, a nie wyłącznie przystąpić do egzaminu.
Często student, mimo iż ma do zaliczenia wyłącznie egzamin otrzymuje „warunek roczny" ze względu na to, że przystąpi do tego egzaminu w sesji z innymi studentami i nie trzeba będzie ustalać dla niego indywidualnego terminu.
2) innym, nie późniejszym jednak niż do końca roku akademickiego następującego po przyznanym warunku.
Komentarz
1. Jest to sytuacja, w której nie ma możliwości udzielenia zgody na „warunek miesięczny" ze względu na konieczność ponownego uczestnictwa w zajęciach z niezaliczonego przedmiotu.
2. W przypadku konieczności realizacji zajęć, student zobowiązany jest wnieść opłatę – wyliczenie na podstawie powtarzania zajęć.
8. W przypadku niezaliczenia części składowych przedmiotu objętego warunkiem i konieczności uczestniczenia w zajęciach, prodziekan wyznacza termin zaliczenia przedmiotu, o którym mowa w ust. 7 pkt 2.
9. Student zobowiązany do uczestniczenia w zajęciach z przedmiotu objętego warunkiem musi wnieść opłatę za ich ponowną realizację, zgodnie z zasadami określonymi przez Rektora.
10. Przedmiot objęty warunkiem dopisuje się w ESOS do semestru, na którym ma być zaliczony.
11. Studentowi przysługuje wyłącznie jeden termin zaliczenia lub egzaminu z przedmiotu objętego warunkiem. Termin ten jest ostateczny.
Komentarz
Podkreślono ostateczny charakter terminu.
Komentarz
Gdy dany przedmiot jest „warunkiem" przysługuje tylko JEDNO podejście do egzaminu, a nie trzy jak to jest w przypadku zwykłej sesji egzaminacyjnej.
12. W przypadku niezaliczenia przez studenta w wyznaczonym terminie przedmiotu objętego warunkiem mogą zostać wydane:
1) rozstrzygnięcie o ponownym wpisie studenta na ten sam semestr studiów (powtarzanie semestru) – na zasadach określonych w § 6 ust. 5-7 i § 27, lub
Przykład
Gdy student nie zaliczy wyłącznie przedmiotu objętego warunkiem, a zda wszystkie bieżące egzaminy z sesji, może mu zostać udzielona zgodna na powtarzanie semestru w związku z niezaliczeniem przedmiotu objętego warunkiem.
Nie ma jednak takiej możliwości, gdy student nie zda przedmiotu objętego „warunkiem" i jeszcze innego przedmiotu z bieżącej sesji egzaminacyjnej.
2) decyzja administracyjna o skreśleniu z listy studentów – na zasadach określonych w § 6 ust. 1-4 i § 56-58.
13. Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 12 pkt 1, może zostać wydane na podstawie wniosku studenta, złożonego w terminie 5 dni roboczych od dnia niezaliczenia warunku.
14. W przypadku niezaliczenia przedmiotu objętego warunkiem w wyznaczonym terminie jednego miesiąca i niespełniania warunków udzielenia zgody na ponowny wpis na ten sam semestr, skreślenie z listy studentów następuje z semestru, do którego przedmiot jest przyporządkowany w programie studiów.
15. Student, który nie uzyskał wymaganych zaliczeń w terminie, o którym mowa w ust. 7, ze względu na nieobecność potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, automatycznie zobowiązany jest do powtarzania semestru, o ile spełnia wymagania do udzielenia powtarzania.
Rozdział 5
Ponowny wpis na ten sam semestr (powtarzanie semestru)
§ 27
1. Student, który nie uzyskał zaliczenia semestru, może złożyć wniosek o ponowny wpis na ten sam semestr, zwany dalej „powtarzaniem semestru”.
Komentarz
Student, który otrzymał zgodę na powtarzanie semestru wpisywany jest w systemie ponownie na ten sam semestr tj. na semestr, który powtarza.
Przykład
Student, który nie zaliczył 3 semestru (zima) w roku akademickim 2020/2021 i otrzymał zgodę na powtórzenie tego semestru następnie:
– latem 2020/2021 student powinien otrzymać status urlop od zajęć
– zimą 2021/2022 student powinien otrzymać status powtarzanie semestru z jednoczesnym wpisaniem go ponowienie na semestr 3 ze względu na to, że to właśnie ten semestr powtarza.
2. Student nie składa wniosku o powtarzanie semestru w przypadkach, o których mowa w § 21 ust. 6 i § 27 ust. 14.
3. Prodziekan podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie powtarzania semestru na podstawie dotychczasowego przebiegu studiów studenta.
4. Prodziekan może udzielić zgody na powtarzanie semestru, jeśli zostanie spełniona jedna z następujących przesłanek:
Komentarz
1. Decyzja Prodziekana jest fakultatywna. Prodziekan NIE MUSI wszystkim udzielać zgody na „powtarzanie".
2. Gdy student nie zaliczy ponad połowy zajęć z danego semestru (ponad 50% pkt ECTS) zostanie skreślony z listy studentów.
1) student uzyskał co najmniej 50% punktów ECTS wymaganych zgodnie z planem studiów do zaliczenia tego semestru, a żaden z niezaliczonych przedmiotów nie jest przedmiotem modułowym;
2) student nie zaliczył przedmiotu modułowego;
3) student nie zaliczył egzaminu KET, wymaganego do zaliczenia semestru.
Komentarz
Niezaliczenie przedmiotu modułowego – tej przesłanki nie dotyczy zasada z pkt 1, z której wynika, że student musi uzyskać co najmniej 50% punktów ECTS.
W przypadku niezaliczenia przedmiotu modułowego, który ma więcej niż 50% punktów ECTS powyższa przesłanka nie jest brana pod uwagę by umożliwić studentem powtarzanie semestru z powodu niezaliczenia przedmiotu modułowego.
Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z treścią § 28 ust. 6 pkt 4 Prodziekan nie udziela zgody na powtarzanie semestru, jeżeli student nie zaliczył przedmiotu modułowego oraz innego przedmiotu, których łączna liczba punktów ECTS przekracza 50% punktów ECTS wymaganych zgodnie z planem studiów do zaliczenia tego semestru.
W przypadku „zwykłych" przedmiotów nie będących modułowymi, od zasady uzyskania 50% punktów ECTS nie ma żadnych wyjątków.
5. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, student składa w dziekanacie w terminie 5 7 dni roboczych od dnia zakończenia sesji poprawkowej lub niezaliczenia warunku, o którym mowa w § 26 ust. 12 pkt 1.
6. Prodziekan nie udziela zgody na powtarzanie semestru, jeżeli student w szczególności:
1) nie zaliczył pierwszego roku studiów – w przypadku jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia;
2) nie zaliczył pierwszego semestru studiów – w przypadku studiów drugiego stopnia;
3) nie podszedł jeszcze do zaliczenia przedmiotu objętego warunkiem;
4) nie zaliczył przedmiotu modułowego oraz innego przedmiotu, których łączna liczba punktów ECTS przekracza 50% punktów ECTS wymaganych zgodnie z planem studiów do zaliczenia tego semestru;
5) podczas zaliczenia lub egzaminu dopuścił się czynu, o którym mowa w § 19 ust. 9-11;
6) jest studentem kierunku lekarskiego MON.
Komentarz
Zgodnie z ust. 1 Prodziekan MOŻE udzielić zgody – i jest to fakultet.
W przypadku wystąpienia powyższych przesłanek – decyzja ma wówczas charakter obligatoryjny, co oznacza, że prodziekan NIE MOŻE wyrazić zgody na „powtarzanie semestru".
Jednocześnie poniższe powody nie są jedynymi, które uzasadniają wydanie negatywnej decyzji.
Wystąpienie wskazanych przesłanek zmieniają decyzję negatywną Prodziekana z fakultatywnej na obligatoryjną.
Komentarz
Nie ma od tej zasady żadnych wyjątków.
7. Student może uzyskać zgodę w trakcie całego cyklu kształcenia na jednorazowe powtarzanie nie więcej niż dwóch różnych semestrów, chyba że przyczyną kolejnego niezaliczenia semestru była długotrwała choroba lub inny udokumentowany wypadek losowy.
Przykład
Np. student powtarzał 3 semestr i go zaliczył. Następnie powtarzał semestr 4 i go zaliczył. Gdy na kolejnym z wyższych semestrów będzie się ubiegał ponownie o powtarzanie, mimo że będzie spełniał wymóg zaliczenia 50% punktów ECTS z danego semestru, nie będzie mógł go powtórzyć ze względu na to, że wcześniej powtarzał już dwa inne semestry, a nie może uzyskać ponownej zgody.
8. Student powtarzający semestr jest zwolniony z obowiązku uczestniczenia w zajęciach z przedmiotów zaliczonych przed ponownym wpisem na ten sam semestr.
9. Student powtarzający semestr z powodu niezaliczenia przedmiotu jest zobowiązany do uczestniczenia we wszystkich formach zajęć prowadzonych w ramach tego przedmiotu oraz do ich zaliczenia, chyba że kierownik przedmiotu zadecyduje inaczej.
Przykład
Przez wszystkie formy zajęć należy rozumieć, pełną ponowną realizację programu studiów w zakresie powtarzanego przedmiotu i związanych z tym zajęć (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, seminaria), koniecznych do zrealizowania powtarzanego przedmiotu.
10. W przypadku wystąpienia różnic programowych student zobowiązany jest do ich uzupełnienia w terminie wyznaczonym przez prodziekana, jednak nie później niż do końca semestru, na który został ponownie wpisany.
Komentarz
1. W przypadku uzyskania zgody na „powtarzanie" wyliczane są ewentualnie zaistniałe różnice programowe, które są konieczne do zrealizowania.
Wyliczenie różnic programowych odbywa się tuż przed rozpoczęciem semestru, który student powtarza (nie na semestrze na którym student jest na przymusowym urlopie).
2. Różnice programowe dotyczą programu studiów, na którym znalazł się student i zajęć, których nie zrealizował.
3. Gdy student w ramach powtarzania semestru zaliczy przedmiot objęty powtarzaniem, jednak nie zaliczy przedmiotu z różnic programowych, do których zaliczenia jest zobowiązany, może zostać skreślony z listy studentów lub gdy jest to możliwe – otrzymać zgodę na warunek.
Przykład
Student nie zaliczył przedmiotu z 4 semestru. Otrzymuje zgodę na powtarzanie i dodatkowo występuje z wnioskiem do Prodziekana o realizację przedmiotów awansem. W kolejnym roku akademickim otrzymuje status „urlop od zajęć + awans" – realizuje 30% przedmiotów objętych awansem z semestru (5 semestr).
W kolejnym semestrze realizuje zajęcia z powtarzania i otrzymuje status „powtarzanie".
Zostają wyliczone ewentualne różnice programowe i wówczas realizuje: przedmiot z powtarzania, różnice programowe i ew. przedmioty z awansu (semestr 6) o ile o nie wystąpi.
Postępowanie:
a) Niezaliczenie przedmiotu powtarzanego: skreślenie,
b) Zaliczenie przedmiotu powtarzanego, niezaliczenie różnic programowych: student może ubiegać się o warunek,
c) Zaliczenie przedmiotu powtarzanego i różnic programowych, niezaliczenie przedmiotów z awansu: konieczność realizacji przedmiotów z awansu we właściwym semestrze oraz wniesienia za to stosownej opłaty.
11. Student, który nie zaliczył przedmiotu realizowanego w ramach uzupełniania różnic programowych, podlega zasadom dotyczącym warunku lub powtarzania semestru.
12. Powtarzanie określonych zajęć z powodu niezadowalających wyników w nauce przez studenta wpisanego ponownie na ten sam semestr jest odpłatne.
Komentarz
Student płaci za powtarzane zajęcia ze względu na fakt, że już raz wykorzystał możliwość kształcenia w ramach danego przedmiotu.
13. Warunki oraz tryb wnoszenia opłat za uzupełnianie różnic programowych i powtarzanie określonych zajęć oraz sposób wyliczania wysokości tych opłat określa Rektor.
14. W przypadku gdy student nie otrzyma zgody na powtarzanie semestru lub nie zaliczy powtarzanego przedmiotu, zostaje wydana decyzja o skreśleniu z listy studentów, na zasadach określonych w § 6 ust. 1-4 i § 57-59.
Rozdział 6
Studiowanie w trybie awansu
§ 28
1. W uzasadnionych przypadkach prodziekan, na wniosek studenta, który uzyskał zgodę na powtarzanie semestru, może udzielić zgody na studiowanie w trybie tzw. „awansu”, tj. uczęszczanie na zajęcia z wybranych przedmiotów objętych programem wyższego semestru studiów.
Komentarz
Studiowanie w trybie awansu jest możliwe wyłącznie w związku z powtarzaniem semestru.
Prodziekan NIE MOŻE udzielić zgody na odbywanie kształcenia w trybie awansu studentowi w innych okolicznościach niż powtarzanie semestru.
Student nie może w ramach awansu przyśpieszyć realizacji toku studiów, realizując zajęcia z wyższych lat. Nie udziela się awansu bez powtarzania.
2. Przedmioty objęte awansem mogą stanowić nie więcej niż 30% punktów ECTS wymaganych zgodnie z planem studiów do zaliczenia semestru.
Komentarz
1. Z racji tego ograniczenia student nie może zrealizować zajęć z całego semestru w ramach odbywania zajęć „awansem".
2. Zajęcia objęte „awansem" dotyczą wyłącznie wyższego (następnego) semestru studiów.
3. Zgody na studiowanie w trybie awansu udziela się pod warunkiem, że wybrane przez studenta przedmioty nie wymagają posiadania wiedzy lub umiejętności z zakresu przedmiotów realizowanych na niższym semestrze lub roku studiów i niezaliczonych przez studenta.
Komentarz
Prodziekan NIE MOŻE udzielić zgody na realizowanie przedmiotu w ramach „awansu" jeśli jest on kontynuacją lub wiąże się tematycznie z przedmiotem, który student powtarza.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, student składa w dziekanacie:
1) nie później niż na 5 7 dni roboczych przed rozpoczęciem semestru, na który ma zostać ponownie wpisany, lub
2) wraz z wnioskiem o ponowny wpis na ten sam semestr, lub
3) nie później niż w terminie 5 7 dni roboczych po rozpoczęciu semestru, podczas którego będzie przebywał na urlopie od zajęć, o którym mowa w § 50 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
5. W szczególnych przypadkach wniosek, o którym mowa w ust. 1, może zostać złożony w innym terminie niż określony w ust. 4.
Komentarz
Szczególnie uzasadnionym przypadkiem może być przedłużenie sesji egzaminacyjnej, które spowoduje przesunięcie tego terminu.
6. Studiowanie w trybie awansu na studiach odbywanych na zasadach odpłatności jest odpłatne. Warunki oraz tryb wnoszenia opłat za studiowanie w trybie awansu określa Rektor.
7. Student, który otrzymał zgodę na studiowanie w trybie awansu ma obowiązek uczestniczenia we wszystkich zajęciach z przedmiotów realizowanych w ramach awansu oraz ich zaliczenia.
8. Student, który nie zaliczył przedmiotów realizowanych w trybie awansu, zobowiązany jest do powtarzania tych przedmiotów w ramach właściwego semestru wskazanego w programie studiów oraz wniesienia za ich powtarzanie opłat określonych przez Rektora.
Komentarz
Student, który nie zaliczył przedmiotów objętych awansem, nie może zostać z tego powodu skreślony z listy studentów.
Będzie zmuszony realizować je ponownie w wyznaczonym czasie i wnieść opłatę za ich realizację na zasadach powtarzania przedmiotu.
9. Student, który nie uczęszczał na zajęcia z przedmiotu realizowanego w ramach awansu, otrzymuje z tego przedmiotu ocenę niedostateczną.
Rozdział 7
Realizowanie części programu studiów w innej uczelni w ramach
programu wymiany studenckiej
§ 29
1. Student, który w ramach wymiany studenckiej nie zrealizował części przedmiotów objętych programem studiów w roku, w którym uczestniczył w wymianie, zobowiązany jest po powrocie do ich uzupełnienia w ramach różnic programowych.
2. Student, który w ramach wymiany studenckiej nie zaliczył przedmiotu z programu studiów realizowanego w Uniwersytecie, podlega zasadom, o których mowa w § 27 i 28.
Rozdział 8
Skala i średnia ocen
§ 30
1. Wyniki zaliczeń i egzaminów określa się w następującej skali ocen:
1) 5,0 – bardzo dobry;
2) 4,5 – ponad dobry;
3) 4,0 – dobry;
4) 3,5 – dość dobry;
5) 3,0 – dostateczny;
6) 2,0 – niedostateczny.
Komentarz
Ocena końcowa z przedmiotu powinna być wyrażona w skali z ust.1 nawet jeżeli składa się ona ze ocen cząstkowych z zaliczeń (np. średnia ważona).
2. Skala ocen, o której mowa w ust. 1, może być stosowana w tłumaczeniu na język angielski:
1) 5,0 – Excellent;
2) 4,5 – Very Good;
3) 4,0 – Good;
4) 3,5 – Satisfactory;
5) 3,0 – Sufficient;
6) 2,0 – Failed.
3. W przypadku zajęć z wychowania fizycznego, szkolenia BHP bezpieczeństwa i oraz przysposobienia bibliotecznego nie stosuje się ocen, o których mowa w ust. 1, zastępując je formułami:
1) zaliczono (zal.);
2) nie zaliczono (nzal.).
Komentarz
Wszystkie inne przedmioty powinny kończyć się uzyskaniem oceny (zaliczenie z oceną lub egzamin z oceną).
4. Średnią ocen za semestr lub rok studiów oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen semestralnych (ocen końcowych), w tym ocen niedostatecznych, uzyskanych we wszystkich terminach zaliczeń i egzaminów oraz praktyk zawodowych wskazanych w planie studiów dla danego semestru lub roku studiów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
5. Obliczając średnią ocen, o której mowa w ust. 4, uwzględnia się:
1) w przypadku zaliczenia lub egzaminu komisyjnego – ocenę z zaliczenia lub egzaminu komisyjnego, wpisaną do ESOS w miejsce oceny uzyskanej z zaliczenia lub egzaminu zakwestionowanego w trybie określonym w § 23 ust. 1;
2) w przypadku poprawianej oceny pozytywnej – ocenę uzyskaną w drugim terminie egzaminu, wpisaną do ESOS w miejsce oceny poprawianej, zgodnie z zasadą określoną w § 20 ust. 3 19 ust. 8.
Komentarz
Gdy student w ramach poprawiania oceny pozytywnej otrzyma ocenę negatywną, wpisywana jest ona do systemu w miejsce dotychczasowej oceny pozytywnej.
Jest to ryzyko studenta, z którym musi się liczyć przystępując do poprawy oceny pozytywnej.
6. Średnia ocen wyliczana jest do trzeciego miejsca po przecinku i zaokrąglana do drugiego miejsca po przecinku, z zachowaniem następujących zasad:
1) w przypadku gdy ostatnią cyfrą po przecinku jest cyfra od 5 do 9 – liczbę po przecinku zaokrągla się w górę;
2) w przypadku gdy ostatnią cyfrą po przecinku jest cyfra od 0 do 4 – liczbę po przecinku zaokrągla się w dół.
Przykład
Np.
Średnia wyliczona: 4,327
Średnia zaokrąglona: 4,33
Np.
Średnia wyliczona: 4,321
Średnia zaokrąglona: 4,32
Rozdział 9
Dokumentacja przebiegu studiów
§ 31
1. Przebieg studiów dokumentowany jest w:
1) protokołach zaliczenia przedmiotu lub egzaminu, sporządzanych w postaci wydruków danych elektronicznych, zawierających:
a) nazwę przedmiotu lub egzaminu,
b) dane studenta, w tym numer albumu,
c) uzyskaną ocenę,
d) datę i podpis kierownika przedmiotu;
2) kartach okresowych osiągnięć studenta, sporządzanych po zakończeniu semestru w postaci wydruków danych elektronicznych, zawierających:
a) imiona i nazwisko studenta,
b) numer albumu,
c) imiona i nazwisko oraz tytuł lub stopień naukowy albo tytuł zawodowy osoby przeprowadzającej egzamin lub zaliczenie,
d) nazwy zajęć, w tym praktyk, w semestrze lub roku,
e) określenie formy weryfikacji osiągnięć studenta uzyskanych w ramach zajęć w danym semestrze lub roku,
f) uzyskaną ocenę,
g) liczbę uzyskanych punktów ECTS,
h) datę i podpis osoby przeprowadzającej egzamin lub zaliczenie,
i) datę i podpis Rektora lub prodziekana działającego z upoważnienia Rektora, potwierdzający przeprowadzenie weryfikacji osiągnięć studenta.
2. Podpisy osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. h oraz i, mogą być zastąpione uwierzytelnieniem tych osób w systemie teleinformatycznym Uniwersytetu.
3. Zasady prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów określa Rektor.