DZIAŁ VI – ZMIANA KIERUNKU LUB FORMY STUDIÓW

§ 44

1. Prodziekan, na wniosek studenta, złożony na miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego, w którym ma nastąpić zmiana kierunku, może wyrazić zgodę na zmianę kierunku studiów w Uniwersytecie, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli:

1) stwierdzi zbieżność efektów uczenia się;

Komentarz

Aby wyrażenie zgody było możliwe, programy studiów dwóch różnych kierunków studiów w ramach danego roku studiów muszą zakładać realizację tożsamych efektów uczenia się.

2) student zaliczył co najmniej pierwszy rok studiów na dotychczasowym kierunku;

3) student spełnia próg punktowy wymagany w postępowaniu rekrutacyjnym do przyjęcia na kierunek studiów, na który chce się przenieść, obowiązujący w roku akademickim, w którym rozpoczął studia na dotychczasowym kierunku studiów;

Komentarz

Zapis ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której dana osoba została przyjęta na kierunek studiów o mniejszym progu punktowym i od razu ubiega się o przeniesienie na kierunek, na który nie została przyjęta ze względu na zbyt małą liczbę punktów uzyskanych w ramach postępowania rekrutacyjnego. 

4) kształcenie na kierunku, na który student chce się przenieść, realizowane jest w tym samym języku, w którym prowadzone jest kształcenie na dotychczasowym kierunku studiów.

2. Nie dopuszcza się zmiany kierunku lekarskiego MON na kierunek lekarski lub lekarsko-dentystyczny w ramach limitu miejsc Ministra Zdrowia (studia cywilne). 

Komentarz

Nie ma możliwości „przenieść się" z kierunku lekarskiego MON na kierunek lekarski cywilny czy kierunek lekarsko-dentystyczny, niezależnie od tego, czy wniosek dotyczy tych kierunków w formie stacjonarnej czy niestacjonarnej.

§ 45

  1. Student, który zaliczył co najmniej pierwszy rok studiów, ma prawo do zmiany formy studiów:
    1) z niestacjonarnych na stacjonarne – w drodze postępowania rekrutacyjnego, na zasadach określonych w odrębnej uchwale Senatu;
    2) ze stacjonarnych na niestacjonarne – po uzyskaniu zgody prodziekana.
  2. Zmiany, o których mowa w ust. 1, są możliwe od nowego roku akademickiego.

Komentarz

Nie można zmienić kierunku studiów, w trakcie roku akademickiego.
Zmiana jest możliwa po zaliczeniu zimowej i letniej sesji egzaminacyjnej.

3. Nie ma możliwości zmiany formy studiów, jeśli na dzień rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego student:
   1) został warunkowo wpisany na kolejny semestr;
   2) powtarza semestr;
   3) odbywa kształcenie w ramach przedłużenia terminu sesji poprawkowej;
   4) przebywa na urlopie;
   5) jest zawieszony w prawach studenta.

4. W uzasadnionym przypadku Rektor, w celu zapewnienia jakości kształcenia i wypełnienia limitów miejsc na danym kierunku studiów, biorąc pod uwagę koszty kształcenia oraz po zasięgnięciu opinii rady dydaktycznej kierunku, może podjąć decyzję w odniesieniu do studentów odbywających studia na tym kierunku o zmianie formy studiów z niestacjonarnej na stacjonarną, z pominięciem zasady określonej w ust. 1 pkt 1.

Komentarz

Rektor podejmuje decyzje z urzędu w przypadku stwierdzenia zaistnienia wymienionych przesłanek, nie zaś na wniosek studenta. Zmiana formy studiów z inicjatywy studenta może nastąpić wyłącznie w drodze postępowania rekrutacyjnego, po złożeniu wniosku.

5. Zmiana formy studiów, o której mowa w ust. 4, następuje z urzędu i wnioski składane przez studentów pozostawia się bez rozpatrzenia.

Komentarz

Zmiana formy studiów z niestacjonarnej na stacjonarną z inicjatywy studenta, możliwa jest wyłącznie w drodze postępowania rekrutacyjnego, o której mowa w § 46 ust. 1 pkt 1. 

6. Zmiana formy studiów może nastąpić wyłącznie po zaliczeniu przez studenta roku akademickiego poprzedzającego rok, od którego miałoby dojść do zmiany.

§ 46

1. W przypadku zmiany kierunku lub formy studiów student zobowiązany jest do uzupełnienia w wyznaczonym terminie różnic programowych. Warunki oraz tryb wnoszenia opłat za uzupełnianie różnic programowych na studiach odbywanych na zasadach odpłatności określa Rektor.
2. W przypadku niezaliczenia przedmiotu realizowanego w ramach uzupełniania różnic programowych stosuje się przepisy § 27 i 28.